Arabské speciality: malování henou a silné parfémy

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1925, autor hgr.
Arabové jsou známí jako velcí milovníci intenzivních vůní. Historický článek z roku 1925 vás seznámí s tím, jak to u nich chodilo s parfémy a také s tím, jak bylo tehdy mezi Araby oblíbené zdobení svého těla i zvířat dodnes populárním „dočasným tetováním“ pomocí heny.
Následující text pochází z roku 1925

Parfům u Arabů.

Podstatou skoro všech parfumů jest ambra. V Tunisu kupují cizinci ponejvíce růžový olej. Nejlepší esence růžová je z bílých růží, jež Arabové zovou nessezy.

Tyto esence prodávají se po kapkách, a ježto u Arabů jeví se silná spotřeba parfumu, možno považovat voňavkáře za skutečně zámožného člověka. Všechno musí u Arabů vonět: voda, káva, pokrmy, ano i šňupavý tabák.

Největší odbyt má však parfum a líčidlo, zvané henné, které v listech přiváží se z Gabésu, jakožto prášek z Tripolisu. Tímto líčidlem Arabové a ještě více Arabky barví si ruce, nohy, zvláště však nehty a vlasy.

I svůj dobytek krášlí tímto způsobem, ocasy a hřívy koní, vlna ovcí a jiná zvířata nesou patrné červenavě hnědé stopy tohoto barviva. Ostatně, henné má také účinek zdravotní; občerstvuje kůži v těch horkých krajích potem rychle a snadno vysílenou.

Posléze henné užívá se také jako léku při nemocech vnitřních, pak při oteklinách a různých ranách. Vlasy zbarvené henné dostávají zvláštní červenavý tón. Voňavkáři v Tunisu jsou zároveň i mastičkáři. Prodávají též benzol, kafr, různé oleje.

Zajímavý je voňavkář ve svém krámu. Krámek bývá malý, asi půldruha metru široký, taktéž vysoký. Voňavkář sedí v barevném kabátu zv. gandura, bílých spodkách sahajících po kolena a v jemných punčochách sahajících do polou lýtek.

Střevíce má odloženy stranou. Kolem dokola samé lahvičky, škatulky, košíčky i svíčky hezky rozestavené v symetrickém obrazci jsou předmětem výživy jeho. Uprostřed stropu upevněn je provaz, pomocí kterého voňavkář vstává. Dřevěná obruba krámu je malována modře a červeně.

V jedné ulici možno takových krámků najiti až osmdesát.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1925, autor hgr.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. června 2023


Diskuze k článku „Arabské speciality: malování henou a silné parfémy“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.