Bude na Vánoce sníh? Tohle o počasí na Vánoce říkají staré pranostiky

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1925, autor Jan V. Krecar.
Můžeme se těšit na bílé Vánoce, nebo nás spíš čekají Vánoce na blátě? Meteorologové na to sice už mají své předpovědi, ale ty ne vždy přesně vyjdou. Tak co na téma počasí na Vánoce a obecně na celý prosinec říkají staré pranostiky? To se můžete dozvědět v textu z roku 1925.
Následující text pochází z roku 1925

Sněží...

Se zimou přicházívá sníh. O původu sněhu vypravuje lid v některých krajinách takto: »Kdysi utekl prý žid z pekla s peřinou a přišel do nebe. Když přeskočil plot, který se táhne kolem rajské zahrady, spatřil ho svatý Petr, chytil jej a roztrhl mu peřinu, ze které se chumelí a chumelí sníh.«

Jinde představují si sníh jako bílého koně v oblacích, jehož srst na zemi lítá. A ježto sníh přicházívá nejčastěji v měsíci listopadu, lid určil si jezdcem na bílém tom koni sv. Martina, jehož památka spadá v prvé dni listopadové. Dosavad se říká: »Sv. Martin přijede na bílém koni a zabílí celý svět.«

Český lid očekával od nepaměti sv. Martina na bílém koni a padal-li sníh v den památce jeho zasvěcený, říkal: »Svatý Martin přijel na bílém koni (na brůně). Nepřijde-li sníh dříve, jistě přijede Martin na brůně, jak pranostika potvrzuje.«

»Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci, přijde na Martina s celou mocí.«

A jak v Krkonoších věří, má přijeti sv. Martin na brůně, má-li býti pravidelná zima. Zahajoval tudíž sv. Martin období zimní. Pranostika lidová dokládá:

»Přijde-li sv Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.«

»Země pokrývá se bílým hávem, neboť přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.«

A cikán prý raději okuje Jiřímu koně zadarmo, než Martinu za peníze, což znamená, že milejší mu den sv. Jiří než den sv. Martina. Dobře tudíž radí přísloví: »Na sv. Martina drž se, synku, komína.«

Počasí a zjevy v den sv. Martina byly starým hospodářům pro příští zimu význačnými. Zejména soudili v ten den podle kobylky martinské husy na sníh a říkali: »Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude prý málo sněhu, je-ii však bílá, bude hodně sněhu.« Někteří však právě opačně to odvozovali.

A jinde: »Má-li husí kobylka na přední části bělové skvrny, bude sněžit do vánoc, má-li však skvrny černé, bude do vánoc zima blátivá, od vánoc teprve sněživá.« A opět jinde: »Je-li kobylka modrá, bude zima blátivá, pak-li bílá, bude mnoho sněhu.«

Někdy však přicházívá snili také dříve. I toužili mnohdy staří hospodáři věděti, jak brzy přijde sníh, jak mnoho ho napadne i jak dlouho potrvá. V Čechách o sv. Jakubě (25. července) hledívali na oblaka a bylo-li mnoho beránků, říkali, že bude mnoho sněhu v zimě.

Někde, když se v den sv. Jakuba bílé mraky na nebi objevovaly, říkal lid: »Sníh kvete pro blízkou zimu.« A jinde: »Je-li na sv. Jakuba mnoho mračen, spousty sněhu toho roku napadnou; je-li celý den jasno, bude zima beze sněhu.« Jinde doplňovali: »Je-li pěkně a slunce svítí, bude prý zima tuhá a málo sněhu.«

Pověra dí: »Roste -li v létě hodně hřibů nebo vůbec hub, bude prý v zimě hodně sněhu.« V Krkonoších říkají: »Mnoho lišek (= hub) v létě, mnoho sněhu v zimě.« Když houby brzy růsti přestanou, nezůstane sníh ležeti dlouho; naproti tomu, rostou-li houby dlouho, bude dlouho sněživo.

Je-li v první týden srpna horko, bude v zimě mnoho sněhu a zůstane zima dlouho bílá. Je-li horko v srpnu za prvních téhodnů, bude dlouho bílo za zimních dnů.

»Srpen-li s počátku hřeje, zima se pak sněhem skvěje.«

Često přicházívá sníh již na počátku podzimu; odtud přísloví: »Podzim na strakaté kobyle jezdí«; bývá hned sníh a hned bláto. Padá-li první sníh do bláta, bude nestálá zima. Pořekadlo dí: »První sníh v blátě, zima ve ztrátě.«

V říjnu dosti často již sněžívá a pověra dí: »Kolikátý den v říjnu první sníh napadne, tolikráte prý bude za zimu sněžit,« nebo podle jiné verse: »tolikráte na zimu rozmrzne«. Padne-li první sníh na zelený list, bude jistě dlouho teplo. Podle pranostik »sněží-li brzy v říjnu, pak bude měkká zima« a padá-li list do bláta, bude nestálá zima. Jinde zase: »Padne-li na podzim sníh na list, padne na list na jaře.«

Pranostiky tomu chtějí, že na sv. Havla nebo na sv. Lukáše již rádo sněžívá. Když křížový pavouk v říjnu se ukrývá a nevytézá, není daleko do sněhu. Když letí divoké husy na jih, bude za čtrnáct dní sníh. Krákají-li havrani česně zrána nebo slétne-li se v zimě hejno vran na poli, bude co nejdříve padat sníh. Odtud přísloví: »Vrány nesou sníh.« Přiletí-li straka na strom, bude se chumelit. A jde-li Kateřina po sněhu, půjde s Barborou Mikuláš po blátě.

Padají-li veliké vločky sněhové, nebude sníh dlouho ležet. Sníh však na sv. Ondřeje (31./XI.) padlý, celých sto dní prý poleží. Místy věří, že padá-li na sv. Mikuláše (6./XII.) sníh, nebude po celý týden sněžit. Jinde říkají: Sněží-li na sv. Mikuláše, bude o vánocích bláto. Bouřky v září zvěstují mnoho sněhu o vánocích. Podle jiné verse ukazují na mnoho sněhu v únoru a březnu.

Roste-li v létě mnoho žaludů, padne o vánocích sníh. Není-li o vánocích sněhu, ale mnoho bláta, přijdou sněhy teprve až o Veliké noci.

Zelené vánoce, bílé velikonoce. Jsou-li vánoce světlé, napadne ještě mnoho sněhu: »Vánoce v jeteli, letnice ve sněhu.« Jinak: »Vánoce v jeteli, velikonoce v chumeli.«


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1925, autor Jan V. Krecar.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. prosince 2024


Diskuze k článku „Bude na Vánoce sníh? Tohle o počasí na Vánoce říkají staré pranostiky“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.