Dělový král Krupp mrtev.
Z Essenu přišla v sobotu večer zpráva, že zemřel, podlehnuv záchvatům mrtvice, majitel největších dílen na děla a jiné vražedné válečné prostředky, Alfred Krupp. Světoznámá jeho firma nekonečným zbrojením velmocí rostla neustále, tak že v Kruppových závodech zaměstnáno jest více než 50.000 osob, které ovšem pracovati budou dále.
Jeho příjmy vzrostly na 26 milionů marek ročně. On dobyl sobě velikého vlivu na velmoce, co válek se dotýká. Bez něho nemohla býti prohlášena žádná válka.
O mrtvici, jíž byl překvapen, kolují však různé pověsti. Na ostrově Capri u Neapole měl postavenou vilu, kdež trávil volný čas svého žití a kdež dle kolujících zpráv pouštěl bezuzdnosti uzdu na dobro, lákaje k sobě chlapce s nimiž se oddával pohlavním perversitám, tak že italská vláda dala Kruppovi pokyn, aby Capri opustil.
Zprávy tyto uveřejňoval berlínský „Vorwärts“ a jiné listy soc. demokratické, začež byla podána na tyto listy, hlavně na „Vorwärts“ žaloba. Hlavně poukazováno bylo k tomu, že Krupp zvolil si ostrov Capri k těm účelům proto, aby vyhnul se paragrafu německého trestního zákona, jenž na lidi homosexuelně disponované uvaluje trest a hanbu. Italský zákonník nemá však žádného takového trestního ustanovení.
Výslovně poukazoval však „Vorwärts“ ne k morálnímu, nýbrž k socialnímu momentu věci. Krupp zneužíval svého bohatství, aby získával si lidi ochotné k jeho choutkám. Ostrov Capri stával se pravým střediskem homosexuelních styků, tak že to počínalo buditi veřejné pohoršení.
Že tyto zprávy odhalily pravdu, potvrdila právě strašným způsobem smrt Kruppova. Jeho manželka dopravena byla před několika týdny do léčebny pro choromyslné a on, „král děl“, dříve než k líčení jím podané žaloby došlo, v největším rozrušeni podlehl mrtvici.
Ačkoliv nemůže se ještě dnes zcela určitě říci, byla-li to mrtvice, která učinila konec jeho žiti, jsou události v mravním životě, které ani sebe větší kapitál nezakryje a výstřednosti, ze kterýchž i Krupp obviňován byl, nespočívají jen v kruzích nižších, nýbrž hnízdí a možno říci i ve větším počtu v kruzích velkokapitalistů, které jich neobyčejný majetek svádí také k výstřednosti.
Kapitalistické listy želí toho krále děl, který ve svých závodech soc. demokratů netrpěl a by-li tam předce, nebylo jim možno volněji se pohybovati.
Co však znamená jeho smrt pro kulturu lidskou? Nic — zhola nic. Byl na světě, tisíce dělníků budovalo mu blahobyt, tisíce jeho dělníků strádalo mozolně vydřený peníz, co on peněz na lidech vydřených k různým výstřednostem používal.
témata článku:
Diskuze k článku „Byl zbrojní magnát Alfred Krupp homosexuál?“