Český vynález přístroje k přesnému řízení letadel za noci a mlhy.
Nový vynález kralupského majitele strojírny Beneše.
Sděluje se nám, že majitel strojírny a slévárny kovů František Beneš v Kralupech nad Vltavou, který je majitelem celé řady různých užívaných vynálezů a patentů, zkonstruoval zajímavý přístroj, který vykonává podobné orientační služby pro letce, jako přístroj anglický.
Je to mapový orientační a registrující přístroj velmi důmyslně řešený v podobě hermeticky uzavřené skřínky, který se upevní před pilotem tak, aby letec měl skleněné hledítko stále před očima.
Pod sklem hledítka pojíždí mapa, na které ručička ukazuje přesně místo, kde letadlo se nachází. Přístroj provádí současně registraci.
Na posun mapy jsou přesně přenášeny různé rychlosti letu, které se mění po větru nebo proti větru. Podle rychlosti letu se řídí rychlost posunu mapy. Přístroj pracuje v každé poloze i při kymácení naprosto spolehlivě.
Ukazuje úchylky od správného směru do 10 kilometrů. Při vzdálenosti cíle 25 kilometrů může přístroj vykázati nepřesnost nanejvýše 200 metrů, při vzdálenosti 100 km nanejvýše. 800 metrů. Záleží to na použití přesné mapy a pozorném řízení podle ukazující jehly.
S přístrojem může letec letěli docela bezpečně za noci i za neprůhledné mlhy, což má veliký význam jak pro vojenské účely, tak pro civilní leteckou dopravu. Přístroj je opatřen elektrickým osvětlením, otíračem potu se skla hledítka, chronometrem atd.
Pro neochotu domácích zájemců se konají s tímto vynálezem pokusy v cizině, kdežto u nás se obdivujeme vynálezu anglickému, cizímu.
témata článku:
Diskuze k článku „Český vynález: automatická letecká navigace, která o desetiletí předběhla GPS“