Ostrovtip včel.
Jest známo, že čmeláci často trubky korunek květových u zpodiny svými čelistmi prokusují a učiněným otvorem sosák dovnitř květů strkají, aby šťávu medovou ssáli. Časopis přírodovědecké společnosti v Cincinnati přináší zprávu, že takových čmeláky učiněných otvorův i včely použily, aby sladký nektar ssály.
Veliký keř — Weigelia rosea byl hustě pokryt květy na rozličném stupni vývoje; některé byly již i odkvětlé a uvadlé, jiné v pravém rozkvětu a ještě jiné jakožto poupata. A keř tento obletovali četní čmeláci, včely, andrenidky a včely zední. Každý ze starších kvítků měl u zpodiny podélnou štěrbinu, kterou bud čmeláci anebo včely dříve učinily.
Přiletěla-li k takovému kvítku včela, nepokoušela se nikdy, aby do vnitř vnikla, nýbrž strčila do štěrbiny sosák a ssála. Byl-li květ ještě nedotknut, pokusila se ihned o to, aby otvor učinila.
Čmelákům to šlo dosti snadno, včely se musily však mnoho namáhati, chtěly-li otvor učiniti, poněvadž čelisti jejich mnohem slabší a ohebnější jsou než u čmeláků.
Andrenidky (pískorypky) a včely zední nepoužívaly však nikdy učiněných již otvorů, nýbrž snažily se povždy ústím květu dovnitř se dostati.
témata článku:
Diskuze k článku „Chytrý trik, kterým si včely pomáhají při sběru pylu“