Co byste měli vědět o kratomu?

článek je inzerce, nejde o historický text
Kratom není žádná rostlina, nýbrž prášek vzniklý z namletých listů stromu Mitragyna Speciosa. Tento strom přitom patří do stejné čeledi jako například tolik oblíbený kávovník. Mitragyna Speciosa však namísto kofeinu obsahuje více než čtyřicítku alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je mitragynin.

Strom Mitragyna Speciosa roste v jihovýchodní Asii, zejména v Borneu, na Sumatře, Filipínách, dále v Thajsku a Kambodži. Obyvatelé těchto zemí ho používají už odnepaměti, nyní se stává populárním i v Evropě. Podle aktuálních statistik je například v USA více než 10 miliónů příznivců tohoto prášku. V Česku se dá běžně koupit ve specializovaných e-shopech.

Kde koupit kratom a za kolik?

Koupíte ho v mnohých českých e-shopech za ceny zhruba od 300 Kč po 800 Kč za 100 gramů. Rozhodně neplatí, že ten nejdražší je vždy nejlepší kratom. Ba naopak. Vysoké ceny častokrát nastavují zavedené e-shopy, které mají své věrné zákazníky a vědí, že tito zákazníci u nich nakoupí i za nesmyslně nastavenou cenu. Nízkou cenu naopak mívají nové e-shopy, jež potřebují zákazníky teprve získat. Dodavatel nového a zavedeného e-shopu přitom bývá častokrát úplně stejný.

Pokud jde o kvalitu, za nejlepší je považovaný ten nejsilnější kratom. Hlídejte si obsah mitragyninu, případně hledejte certifikáty. Pokud nějaký e-shop prodává opravdu silný kratom, rád se tím pochlubí a podloží kvalitu certifikátem.

Jaké jsou barvy kratomu?

Nejčastěji se setkáte se zeleným kratomem, který je nejjednodušší na výrobu. Listy se natrhají, usuší a namelou na prášek. Pak existuje bílý kratom, jehož postup přípravy je stejný, pouze se používají starší listy. Jinak se však vyrábí kratom červený. U tohoto druhu se listy posbírají, napěchují do pytlů, nechají fermentovat po dobu několika dnů a až poté usuší, namelou.

Označení nano, které uvidíte u některých prodejců, je pak samostatnou kategorií. Značí, že je kratom namletý na nejjemnější formu.


Aktuální mediální štvanice

Prodejci kratomu v ČR jsou aktuálně obviňování v médiích z toho, že neuvádějí u svých produktů potřebné informace, které by měl vědět bezpodmínečně každý, kdo si chce kratom koupit poprvé. V médiích můžete slýchat i vyjádření, že se prodejci chtějí tímto způsobem vyhnout zákonům.

Je to odporná lež, kterou média s dalšími nesmysly šíří mezi lidmi. Jen pro vysvětlení. Přestože se kratom může v ČR prodávat, není bohužel u nás ani v EU schválený jako potravina a nebo potravinový doplněk. Evropská Unie vydala před lety nařízení, že pokud produkt není označen jako potravina nebo doplněk stravy, nesmí se o něm psát téměř jakékoliv informace a označení "sběratelský předmět" je jediné označení, které je podle úřadů v tuto chvíli v pořádku.

Pokud tyto informace přece jen na svých produktech nebo na svých e-shopech prodejci uvedou, jsou následně za toto jednání pokutování českými úřady až do výše 50 tisíc korun.

Můj pohled jako prodejce je jednoznačný. Kratom se v ČR prodává více než deset let. Kdyby byl skutečně tak nebezpečný je už dávno zakázaný. Odborníci, kteří se ve své profesi zabývají adiktologií navrhují tzv. "regulaci" kratomu. To znamená, že kratom neměl být zcela zakázán, ale jeho prodej měl být kontrolován. To znamená, že by v žádném případě neměl mít možnost kratom koupit člověk, který ještě nedosáhl 18 let. Dále by to byla například povinnost prodejců testovat svůj kratom na těžké kovy, bakterie apod. Paradoxně by pak také prodejci museli u svých kratomových produktů uvádět vše co nyní uvádět nesmějí.


Osud kratomu v ČR

V tuto chvíli je osud kratomu v ČR nejasný. Úředníci ve vládě volají po zákazu, naopak odborníci na adiktologii volají po regulaci, tedy po kontrolovaném prodeji. Tyto dva tábory se již dohadují více než půl roku a nedokáží se bohužel shodnout. Nyní je to v podstatě jen o tom, zda vládní úředníci, kteří o osudu kratomu budou rozhodovat, budou naslouchat názorům odborníků, nebo si to udělají jednoduše po svém. Doufejme, že zvítězí zdravý rozum a rostlina, kterou znají v Indonésii už stovky let bude i nadále přinášet užitek pro lidi i u nás.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
2. prosince 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.