Prodej žen v Anglii.
Ještě v první polovině 19. století byl v některých krajích Anglie zvláštní barbarský zvyk, dokonce úřady trpěný, a sice prodej žen.
Byl to tak zvaný Horn-Market »parohový trh«, který konal se v jistých dobách na určených k tomu místech. Klamaní manželé mohli se tímto barbarským zvykem zbaviti svých nevěrných poloviček. Muž měl dle tohoto zvyku v případu, že ho žena klamala, právo na odvetu: mohl totiž svou nevěrnou ženu na Horn-Marketu jednoduše prodati, a to za okolnosti velmi potupných.
Takové nevěrnici dal muž doma provaz na krk a vedl ji na provaze jako dobytek ulicemi a po vsích až na onen »trh«. Tam držel »ženu na prodej« na provaze a čekal na kupce. A kupci byli vždycky. Staří mládenci i vdovci, kteří hledali pro opuštěnou domácnost a děti hospodyni, přicházeli ve velkém počtu, prohlíželi si ženy a vybrali si nějakou.
A ženy byly náramně laciné, žena byla za 5-6 šilinků. Ovšem, byla-li mladá a hezká, cena stoupla a tak oklamaný manžel stržil za ženu až 2 guineje, tedy asi 50 korun dle našich peněz.
Barbarský ten trh byl zbytek prastarého středověkého obyčeje a neplatil jen pro »slabší« polovici, ale také pro muže. I klamané manželky měly právo nevěrné manžele tak vésti na trh a prodali.
A úžasné bylo, že úřady takové koupě na »parohovém trhu« uzavřené, považovaly za právoplatné; prodavači i prodavačky směli se opět oženili nebo vdáli, aniž by byli viněni z bigamie nebo dvojmužství.
Prodej ženy platil úředně jako rozvod. I kupci v mnohých případech oženili se s koupenými ženami, ba dokonce i jeden lord, který na trhu koupil ženu svého komorníka, oženil se s ní pak církevně.
témata článku:
Diskuze k článku „Co s nevěrnou manželkou? Prodejte ji na trhu a ještě na tom vyděláte“