Které smysly chybějí ženám.
Ženy snaží se dnes ve všem vyrovnati se mužům, ale nedá se popřiti, že jsou jisté tělesné rozdíly mezi obojím pohlavím.
Sem náleží, podle tvrzeni anglického profesora fysiologie dra Harrise, především slabší schopnost některých smyslů.
Dle výzkumu tohoto učence jest to především čich. Zálibu v dobrém jídle přičítati sluší na prvním místě výbornému čichu.
Avšak pravé labužníky najdeme jen u mužských a nikoliv u žen. Mistrové v kuchařském umění jsou skoro vždy mužského pohlaví.
Žena, ačkoliv jest kuchyně odedávna jejím polem působnosti, nevyšine se nikdy v přípravě jídel na takový stupeň dokonalosti jako muž-kuchař, protože má slabší schopnost čichovou. Jiným důkazem pro slabší vývin tohoto smyslu jest přílišné užívání voňavek, jejichž vůně ženám jest příjemnou, ale muže přímo zaráží.
Jiný smysl, který se jeví u ženy v menši míře, je tak zvaný smysl svalový, působící pohyby a odpor svalů při namáhavé práci. Při tomto „šestém smyslu”, jak se dříve nazýval, ví každý na příklad, jak silně má udeřiti, když zatlouká hřebík, jaké síly má použiti při otáčeni šroubů, při tlaku na péro, při otočení klíčem atd.
Četnými pokusy na ženách a na mužích se zjistilo, že jest ženské pohlaví při všech těchto pracích méně obratnější než mužské. Proto se zdá, že jest svalový smysl u žen slaběji vyvinut.
Třetí a poslední smysl, jenž je na újmu vývoje žen, jest pocit zimy. Muži jsou daleko choulostivější proti průvanu, než ženy. I lehčí šaty, do nichž se odívá žena i v kruté zimě, dá se vysvětliti tím, že zima tak na ni nepůsobí.
Dříve se mělo za to, že jest žena větší vrstvou tuku chráněna proti změnám povětrnosti, ale v novější době štíhlá linie ženy dokázala, že zima na ženu tak silně neúčinkuje jako na muže.
Všeobecně se též uznává, že ženy lépe snášejí bolesti než muži a tím zároveň se vysvětluje méně vyvinutý smysl pro zimu, neboť zima a bolest jsou pocity příbuzné.
témata článku:
Diskuze k článku „Co ženám chybí a v čem mají ženy oproti mužům naopak výhodu“