Historický obrázek kolorovaný serverem Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Stáří umělého ledu.
Příprava umělého ledu byla známa již před tisíci lety; dle světových dějin Orosiových znali Estonci už pradávno způsob přípravy studených nápojů a ledu v letních měsících.
Cestovatel Schweigger sděluje r. 1587, že turecký sultan má ohromný zisk ze svých ledových jam. Takovýto led se velmi draho platil a byl připravován ze sněhu ve zvláštních ledových jamách. Podobné jámy nalezáme ještě dnes na mnohých místech Orientu.
Město Soluň mělo do nedávna své ledové jámy na vrchu Kortioči; většina těchto jam dosud existuje a slouží na přípravu ledu. V zimě házejí sedláci do těchto jam sníh a silně jej pěchují, naplněnou jámu přikryjí nahoře vrstvou větví, slámy a listí, načež vše zasypou zemí, a na silnou vrstvu země se opět rozestrou větve a sláma.
V těchto jamách se napěchovaný sníh změní časem v led, jenž se v nich zdržuje po dlouhou dobu, skoro až do podzimu; okolní sedláci led z jam vysekávají a rozvážejí po městech.
Zajímavo jest při tom, že je v Soluni dnes vyráběn led i zimotvornými stroji, takže umělý led používaný v tomto městě pochází jednak z primitivního způsobu výroby datujícího se již z nej dávnějších dob, jednak pak z výroby nejmodernější.
témata článku:
Diskuze k článku „Dávný tip na rychlé zbohatnutí: prodej ledu v parných dnech“