O spánku.
1. Spánek jest opak pohybu, jímž se tělo i duch nejvíce zotavuje. Jsme-li unaveni, přepracováni a p., okřejeme nejvydatněji spánkem, v němž i naše tělo stává se delším, krev volněji obíhá a není nesprávným, tvrdí-li lidé, že děti ve spaní rostou.
2. Klidný spánek nemocného jest dobrým znamením.
3. Hluboký spánek posilňuje mnohem více než lehký.
Děti, nemocní a unavení mají déle spáti. Odrostlý, zdravý člověk má spáti ne méně než 6 a ne více než 8 hodin. „Večer o deváté, ráno o páté,“ praví správně staré české přísloví. Hodiny spánku před půlnocí jsou mnohem vydatnější než po půlnoci.
4. Příčiny špatného spánku jsou: hojná večeře, rozčilení, starosti a vášně. Prostředky k docílení klidného spánku jsou:
a) „Kdo chce spáti sladce, ať večeří krátce".
b) Nepracuj duševně zrovna před spaním, a trpíš-li delší dobu nespavostí, užívej jako léku tělesné práce.
c) Namáhali-li jsme se před spaním duševně neb rozčílili něčím umyjme nohy ve studené vodě (asi 1—2 minuty a třeme do únavy), čímž stáhneme krev z hlavy dolů.
d) Otužme tělo spaním na tvrdém slamníku a přikrývejme se raději pokryvkami. Peřiny přísluší lidem starším. Nikdy neužívej peřin co podložky.
5. Spáti se má v poloze poněkud skrčené, pod hlavou nepříliš vysoko a ne s tváří obrácenou do okna.
Ve tmě spí se lépe, než v pokoji světlém. Leží-li hlava příliš vysoko, kloní se brada na prsa, ramena svírají se ku předu čímž zužuje se hrud a stěžuje dýchání. Hlavně lidé trpící nepokojným spánkem a děsivými sny, nemají spáti s hlavou vysoko položenou. Jsou vychovávací ústavy kde spí se bez podušek. To je snad poněkud přemrštěné, jedna větší neb dvě podušky lehké stačí však úplně.
6. Mnozí lidé nemohou ležeti na levém boku nebo spí při tom nepokojně a to z té příčiny, že na pravé straně břišních útrob máme játra, která, spíme-li na levé straně, tlačí svou váhou na útroby břišní, hlavně žaludek, což padá zejména na váhu, máme-li velká játra neb žaludek plný.
7. Ve studenu spí se lépe, než v pokoji teplém.
Hlava je chladnější a rodí se v ní méně snů.
8. Postel bud každý den ráno provětrána, ložnice má býti suchá a důkladně přímo před ulehnutím větrána.
Tělo ošaceno co nejvolněji pouze delší noční košilí (V noci netrpme ani punčoch ani jiného oděvu na těle. Nezvykejme si v noci jísti nebo píti. Čtení v posteli jest zvyk velmi škodlivý. Jakmile jsme ráno procitli, vstaňme!
9. Odpoledním spánkem zpravidla lidé tloustnou; doporučuje se hlavně jen lidem časně vstávajícím.
10. O tom, doporučuje-li se spáti při otevřeném okně či nikoliv, mínění se rozcházejí.
Jak se rozumí, není to možno v zimě a nedoporučuje se ani v létě, aby vzduch přímo oknem na nás vanul.
témata článku:
Diskuze k článku „Desatero našich prababiček na klidný a zdravý spánek“