Numismatika jako obor
Slovo numismatika pochází z latinského nummus, což znamená peníze. Nejběžněji bývá numismatika definována jako nauka o penězích. V nejširším slova smyslu pak do tohoto oboru kromě mincí spadají i medaile nebo třeba žetony. První mince na světě byly vyráběny pravděpodobně v Anatolii v 7. stol. př. n. l., prvními českými mincemi byly denáry, které se razily za vlády Boleslava I. v 10. století n. l.
Historický vývoj numismatiky do 18. století
Numismatika má letitou tradici, kterou charakterizují postupně se měnící hlediska na sbírání mincí. První fázi je označováno jako sběratelsko-estetické (později umělecko-historické) a byl v něm orientován zájem o antické mince.
V 16. a 17. století se numismatika zaměřovala i na středověké mince a v té době dokonce vznikly první oficiální sbírky, a to například v Paříži a Londýně.
Během 17. a 18. století se numismatika stala pomocnou historickou vědou a došlo k zakládání prvních veřejných sbírek mincí a muzeí. Jednalo se o historický průlom, neboť do té doby byly mince výhradně soukromým majetkem.
19. století a první numismatické časopisy
K dalšímu rozvoji tohoto oboru došlo v 19. století, kdy začaly vznikat numismatické časopisy, přičemž první vlaštovkou se stal Historische Münzbelustigungen, který byl vydán v roce 1729.
V Čechách vznikly první numismatické časopisy až po 1. světové válce. Nejdéle publikovaným časopisem jsou Numismatické listy, které poprvé vyšly v roce 1945.
Po 2. světové válce se numismatika dočkala popularity i v Americe. Hlavní podíl na tom nesla The American Numismatic Society v New Yorku, která začala prostřednictvím periodik informovat veřejnost o numismatickém bádání.
Numismatika jako investice
V současnosti se numismatika těší velké popularitě napříč generacemi, samo sběratelství je přitom nejrozšířenějším koníčkem na světě. Poskytuje odpočinek od běžných starostí a zpravidla se stává celoživotní vášní. Zároveň se jedná i o alternativní způsob investování, finanční prostředky lze totiž vložit do zlatých či stříbrných investičních mincí. Nejdražší zlatá mince světa – americký Double Eagle – byla v červnu letošního roku vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionů dolarů, což je v přepočtu cca 394 milionů korun.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.