Vývoj IVF v České republice
Za kolébku asistované reprodukce je považováno Brno a Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, kde od 80. let probíhal intenzivní výzkum.
Ten se postupně rozšířil i na další univerzitní a lékařská pracoviště po celé republice. Dnes už špičkový výzkum probíhá nejen ve státních institucích, ale také na soukromých klinikách.
V osmdesátých letech byla úspěšnost umělého oplodnění zhruba 15 %. Dnes se pohybuje průměrně kolem 50 %, i když velmi záleží na věku ženy i počtu podstoupených cyklů. V té době ještě nefungovala možnost darování vajíček a také nebyla asistovaná reprodukce hrazená zdravotní pojišťovnou.
V průběhu 90. let se tato situace začala měnit, i když situace stále nebyla zoptimalizovaná. Existoval pouze jeden druh IVF a pravidla úhrady léčby zdravotní pojišťovnou se teprve ustalovala.
Po roce 2000 dochází na poli asistované reprodukce k boomu a objevují se inovativní postupy. Začíná se používat metoda ICSI, asistovaný hatching, kultivace embryí a darování vajíček.
V současnosti jsou metody IVF natolik rozvinuté, že lze v mnoha případech dosáhnout až 75% úspěšnosti jednoho cyklu. V České republice je několik desítek klinik asistované reprodukce.
Zajímají vás možnosti umělého oplodnění? Navštivte pražskou kliniku Gynem, kde vám nabídnou možná řešení.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.