Chorobná spavost.
Stalo se již často, že lidé, trpící spavostí, spali dny ba týdny, aniž mohli býti probuzeni ze svého lethargického stavu.
Ale stalo se, že jistá nemocná spala tři měsíce, přesně 102 dny a noci a že mohla býti vzbuzena teprve hrou na housle. Mnoho vynikajících lékařů novoyorských zajímalo se o chorobu pí. Dory Muntzové, jež po těžké chřipce byla zachvácena chorobou zv. encephalitis lethargica.
Lékaři pozorovali nemocnou neustéle s největším napětím, až kterýsi lékař připadl na myšlenku přivésti ji k vědomí hrou na housle. Zvěděl, že nemocná miluje hudbu a hraje vášnivě rádu na housle.
Zavedl tedy velmi známého amerického houslistu do pokoje nemocné a prosil ho, aby postavil se vedle postele, v níž nemocná ležela pohřížena v hluboký spánek, a aby hrál.
Sotva hudebník začal bráti, pí. Muntzová otevřela oči, rozhlížela se nejdříve zmateně a snivě kolem sebe a poznenáhle nabyla plného vědomí.
Chorobná spavost vyskytuje se také v Londýně. Angličtí lékaři ošetřují takové nemocné velmi pečlivě, a když slyšeli o podivném vyléčení v Novém Yorku, nepopírali, že jest možné, třeba zdá se nepravděpodobným a nevěrohodným.
Dr. A. S. Mac Nalty, zdravotní inspektor v Londýně, soudí, že zvuky nemocnému známé mohou přispěli značně k tomu, přivésti nemocného spavostí opět k vědomí. Bylo by na př. možno pěvce, onemocněvšího spavostí, vyléčili, když se mu předzpěvovala píseň, již velmi dobře zná aneb již sám často již zpívat. Strojvůdce mohl by býti probuzen zapísknutím lokomotivy, cidič ulic pokřiky svých soudruhů atd.
Dlužno výslovně připomenouti, že vylíčené vyléčení chorobné spavosti hrou stalo se v Americe a že musí býti posuzováno také jako americká událost
témata článku:
Diskuze k článku „Hudba jako zázračný lék na chorobnou spavost“