Desinfekce oděvu a prádla.
Desinfekce oděvu by se měla často prováděti i v tom případě, jedná-li se o oděv, který nosí člověk zdravý, byť v něm nenavštěvoval nemocných, neboť oděv zachycuje i za obyčejných poměrů s prachem mnoho škodlivých mikrobů.
Oděv prací se desinfikuje praním a žehlením; žehlení je zvlášť významné u plášťů lékařů a ošetřovatelů nemocných.
Oděv, jenž se normálně nepere, musí býti udržován v čistotě (klepáním, kartáčováním) a desinfikuje se v uzavřených skříních jednak prostředky, zapuzujícími a ničícími drobný hmyz, jako moly, kožojedy (kafr, globol a j.), jednak ničícími choroboplodné plísně a bakterie.
Účinnější desinfekce oděvu se dá po domácku prováděti pod zvony z balonové látky.
Zvon se zavěsí na strop a spustí se pak dolů přes oděv na věšáku zavěšený do obruby podstrčené nádoby; obruba je naplněna vodou, takže je vnitřní prostor zvonu od vnějšku neprodyšně oddělen.
Desinfikuje se formaldehydem (po 12 hodin) nebo jiným prostředkem.
Desinfekce prádla se všeobecně zanedbává, ačkoli pokusy ukázaly, že i té je zhusta třeba.
Většinou se však myslívá, že se má desinfikovati jen prádlo těch, kdož jsou postiženi nemocemi nakažlivými a to ještě jen v nejhorších případech, kdežto mnoho nakažlivých nemocí, velmi běžných, jako na př. hostec, rýma, chřipka, angína atd. se za takové nemoci, po nichž by se prádlo mělo rovněž desinfikovati, ani nepovažuje.
Měla by se proto i desinfekci prádla t. zv. »zdravých nemocných« (»churavějících lidí zdravých«) věnovati plná pozornost a v každé domácnosti — bez výjimky — měl by k tomu účelu býti po ruce vhodný prostředek.
Protože vyvarování (při praní) na zničení zárodků některých nemocí nestačí, desinfikuje se prádlo zvláštními přípravky desinfekčními, jako: gaubetinem, helioformem, lysolem, lysitolem, fenolem (karbolovou kyselinou), formalinem, sublimátem, jodoformem a j. v.
Vyvařování při 100° C má trvati aspoň půl hodiny.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak dezinfikovat prádlo a oblečení? Pouhé vyvaření nestačí“