Jak Němci před 200 lety trestali nejtěžší zločince? Posílali je do ciziny na místo horší než nejtěžší vězení!

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1890, autor neuveden.
Jak potrestat ty nejhorší zločince, kteří jsou schopní utéct z vězení a znovu páchat své zločiny? V dávném Prusku (dnes Německu) to tehdejší král Fridrich Vilém III. moudře vyřešil dohodou s ruským carem a zločince posílal na místo ještě horší, než to nejhorší pruské vězení. Historický článek z roku 1890 vám o tom prozradí víc.
Následující text pochází z roku 1890

Zločinci z Pruska na Sibiř

Zajímavou vzpomínku uveřejňuje berlínský dopisovatel »Moskevských Vědomosti«. Dostalať se mu do rukou listina z pruského ministeria spravedlnosti, ze které vychází na jevo překvapující faktum, že byla doba, kdy Prusko mohlo vyvážet svoje zločince do Sibiře.

Listina tato zní následovně:

»Publicandum ve příčině deportace nepolepšitelných zločinců do dolů sibiřských. De dato Berlín, 7. července 1802. Aby ochránilo podle možnosti majetek věrných poddaných Jeho Veličenstva před nástrahami zlodějů, loupežníků, paličů a jiných nebezpečných zločinců, učinilo ovšem Jeho Veličenstvo rozsáhlá opatření, aby takovíto zlosyni byli lapeni a citelně potrestáni.

Avšak zkušenost dokázala, že cíle toho nelze dosáhnout těmito cestami, poněvadž ani při největší obezřetnosti nelze zabránit tomu, aby mnozí z těchto zločinců neuprchli z vězení a tak díky naději na možnost útěku, dokonce i odsouzení k doživotně práci v káznici pozbyla v očích těchto zlosynů svého zastrašujícího významu.

Vzhledem k tomu nařídil J. Vel., aby nepolepšitelní zloději, loupežníci, paliči a podobní nebezpeční zločinci byli deportováni do vzdáleného dílu světa, kdež by byli podrobeni nejtěžším pracím bez naděje, že by se nějakým spůsobem mohli vysvobodit.

Následkem toho učiněna byla s císařským ruským dvorem smlouva, aby těchto zlosynů užíváno bylo ku pracím v dolech v nejzazší Sibiři, vzdálené tisíc mil od hranic království, a bylo tudíž prozatím 58 arcizlosynů dne 17. tohoto června císařskému ruskému komandu v Narvě dodáno k další dopravě do sibiřských dolů.

Jeho král. Veličenstvo bude chránit majetek svých poddaných proti podnikům zlosynů toho druhu, tím, že bude posílat takovéto osoby do výše vzpomenutého vyhnanství a tudiž dalo Jeho Veličenstvo učinit o tom k upokojení řádně smýšlejících poddaných a všem ostatním na výstrahu veřejnou vyhlášku.«

— Signatura Berlín, 7. července 1802. Z nejmilostivějšího rozkazu Jeho král. Veličenstva. (Podepsáni: Hrabě Schulenburg a von Goldbeck.)


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1890, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. prosince 2023


Diskuze k článku „Jak Němci před 200 lety trestali nejtěžší zločince? Posílali je do ciziny na místo horší než nejtěžší vězení!“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.