Jak se psovi dávají léky.
Má-li se nemocnému psu dávati lék, na př. prášek, nesmí se mu sypati do huby, poněvadž pak kýchá, prská a tím všechen prášek z huby vyhází.
Nejlépe jest prášek vzíti namočenými prsty do štipce a potírá se psovi v hubě. Také dá-li se prášek do dušeného nebo do uvařeného masa, lehce ho polkne beze vší obtíže. Méně páchnoucí a nešpatně chutnající léky mohou se do žrádla přidati. Chutná-li mu, sežere vše.
Léčiva ve tvaru těsta se syrupem nebo medem atd. v lektváře upravené léky, pomaže se psovi lžící, tupým nožem, nebo hladkým dřívkem na jazyk. Pilulky mají se dáti psovi na kořen jazyka a podrželi mu zavřenou tlamu. Pes jest nucen pilulku polknouti. Nepolyká-li pes pilulku nebo jiný lék ihned, musí se mu nos i huba zavřití, čímž zvíře jest přinuceno lék polknouti.
Tekuté léky nesmí se přímo do krku líti, mohl by se zadusiti. Lépe jest v koutku huby kůži pysku nahoru vyzdvihnouti, tak že povstane z toho nálevkovitý tvar a tím se dá dobře tekutý lék do huby líti pomocí lžíce.
Při všech těch manipulacích nesmí se hlava psa příliš vysoko drželi, aby tím tekuté léky nevnikaly do průdušnice místo do krku. Tak by nastala smrť okamžitě.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak podávat nemocnému psu léky? Nevhodný způsob ho může zabít!“