Co bude z dítěte?
Na Slovensku co chtějí, aby z narozeného dítěte bylo, to mu kladou k ručkám: chlapcům knihy, pera, aby byli moudří, sekeru, bič, aby byli dobrými hospodáři, hoblík, kleště atd., aby se stali dobrými řemeslníky.
Děvčatům dávají kus vlny, aby byla měkká, pokorná, přadeno, aby byla pracovitá, plást medu, aby byla dobrá a hoši za nimi lípli. Do první koupele dávají peníz, pero a vejce, což značí majetnost, umění a pěkný hlásek.
Moravští Slováci dávají dětem do první koupele žito, aby z nich byli dobří hospodáři, stříbrný peníz, aby se jich peníze držely, jeřabiny nebo šípek, aby byly červené a krásné.
Na Valaších mimo to přidávají chlapečkům soli a železa, aby měli rozum a sílu, děvčatům pak slámy, aby jim narostly dlouhé vlasy.
Na Uhersko-Brodsku, když se jde ke křtu, nastraží pod práh s jedné strany sekeru, s druhé metlu. Dotkne-li se kmotra sekery, bude dítě silné, zavadí-li o metlu, dítě zemře.
Velmi rozšířen je tento způsob, jakým se pátrá po příští povaze dítěte: V den, kdy se dítě odstavilo, předloží mu matka koláč nebo pečivo vůbec, knihu a peníz. Sáhne-li po koláči, bude se míti k světu a péče o pokrm mu půjde nadevše; sáhne-li po knize, bude se dobře učit, chytne-li peníz, bude lakomé.
Místy přidávají ještě jiné věci: růženec, známku zbožnosti, karty, jež zvěstují karbaníka, na Moravě obrázek nebo hlínu, což je znamením blízké smrti.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak předpovědět a ovlivnit povahu právě narozených dětí? Vyzkoušejte zapomenuté pověry našich předků“