Senová horečka.
V době senoseče vznášívá se ve vzduchu množství pylových zrníček trav.
Vdechne-li je člověk, jenž má zvláštní citlivost vůči nim, dostane prudkou rýmu, spojenou s kýcháním, ba i s katarhem plicním. Jiným osobám pyl neškodí. Říkáme, že některé osoby mají idiosynkrasii vůči pylu, jiné nikoliv.
Idiosynkrasii lze přemoci immunisováním, vstříknutím roztoku pylu bojínku lučního, jak to praktikují angličtí lékaři Moon a Freemann.
Podobný zjev je »koňská rýma«; citlivé osoby nemohou vůbec cestovati v kočáře, poněvadž výpary a prach z koní, jež obsahují nepatrné množství koňských bílkovin. způsobují jim těžkou rýmu s návaly horečky a bolení hlavy.
Ba — což zní skoro neuvěřitelně, ale je dokázáno — jsou osoby, jež nesnesou bílku vajec slepičích. Položíme-li jim malý kousek bílku na jazyk, zčervená tento, napuchne, ba dostaví se zvracení — krátce, příznaky otravy.
Firma dr. Schall v Mnichově uváděla pod jménem »Puro« do obchodu rozluštěnou bílkovinu z masa (jak udávala), ale nahradila ji později částečně bílkovinou vajec slepičích. Náhodou koupil si přípravek ten člověk citlivé povahy a onemocněl po jeho požití příznaky otravy.
Ježto jeho citlivost byla známa, bylo ihned jasno, že firma k bílkovinám hovězím mísila bílek vaječný. Firma byla pak žalována pro falšování potravin a odsouzena k těžkému trestu.
Všechny tyto zjevy jsou jen zvláštními případy tak zv. anafylaxie, citlivosti člověka k určitým látkám.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak se před 100 lety léčila senná rýma a jaké další alergie trápily lidstvo?“