Bývalý četník obžalován ze zločinu uražení J. V. císaře.
(Před soudem čtyřčlenným.)
V »Šustrově ohradě« na Král. Vinohradech bydlela A. Kelzová. V měsíci květnu obdržela od do mácího pána Františka Šustra výpověď a poněvadž se hned nestěhovala, byla násilím vystěhována, ač měla nájemné ještě na celý měsíc zaplacené.
Ketzová odebrala se na vinohradské policejní komisařství, kde si na domácího stěžovala.
»Což pak ten, podotkla jaksi mimovolně, ten nedá pokoj nikomu, ani císaři pánu . . .«
Tázali se jí, co to napověděla a tu zvěděli, že se domácí dopustil zločinu dle § 63. tr. zák.
Manželé Antonín a Marie Šustrovi v Nuslích věděli prý o tom více a ti byli neprodleně k výslechu předvoláni. Antonín Šustr, bratranec domácího pána Františka Šustra, vzdal se svědectví, ale choť jeho po zákonu tak učiniti nemohla. Vypověděla, že asi v měsíci listopadu 1893 přišel k nim bratranec na návštěvu, právě v ten okamžik, když její manžel na stole přepočítával peníze.
František Šustr přistoupil ku stolu, vzal jeden zlatník a při tom pronesl několik slov, zahrnujících v sobě zločin v § 63. tr. zák. naznačený.
Slova ta opakoval dne 20. dubna 1895 u přítomnosti Ketzové, Kramářové a Veselé ve své ohradě.
Včera dopoledne octl se Šustr před čtyřčlenným soudem, jemuž předsedal rada p. dr. Kaplan, aby se ze zločinu toho zodpovídal.
František Šustr, 60letý vdovec, majitel povozů a realit, bývalý četník, »vícekráte vyšetřovaný pro maličkosti« (jak při výslechu svém udal), popíral, že zločinu toho se dopustil. »Jsou to lidé zkažení — pravil — nutili do mne 18letou dceru, nechal jsem je na svém hospodařit, ale oni mne ošidili.
A potom ještě na mne zahořeli pomstou a vyhrožovali mně, že mne připravějí na 4 roky do kriminálu. Doufám v boha, že jsem to neřekl! Byl bych padlý, kdybych jako bývalý četník něco takového pronesl! To je msta, která se nerovná světu !«
Výslechem svědků nabyl však soud přesvědčení o tom, že Šustr dopustil se zločinu v žalobě uvedeného a odsoudil jej do těžkého žaláře na 4 měsíce, 2 posty měsíčně zostřeného.
Žalobu zastával náměstek p. Krutina, obžalovaného hájil p. dr. Zítek.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak se u nás trestala urážka císaře Františka Josefa“