Vznik pověry o podkově.
Téměř na celém světě považuje se podkova za symbol, přinášející štěstí. Po dlouhou dobu nemohli se učenci sjednotit o tom, v čem dlužno hledati původ této pověry, zda pojí se ke kovu, z něhož je podkova zhotovena, nebo k jejímu tvaru.
V poslední době však dospělo se k výsledku, že oba činitelé jsou tu zúčastněni a že jak materiál, tak tvar daly podnět k pověře o podkově.
Staří Římané a Řekové věřili, že železo přináší štěstí v daleko větší míře nežli jiné kovy. Pevnost železa a jeho veliká upotřebitelnost jak při útoku, tak při obraně, přispěly velmi k tomu, že lidé kovu tomu připisovali daleko větší účinek, než kovům jiným.
Tato důvěra v dobré vlastnosti železa vedla pak ponenáhlu k tomu, že se začato věřiti, že přináší štěstí.
Podobně bylo tomu i u Arabů za středověku. Byli-li náhle překvapeni bouří nebo nepohodou, začali křičet: Železo! Železo! neboř věřili, že pouhé to slovo stačí, aby nepohodu zapudilo.
U Skandinavců od pradávných dob bylo považováno za štěstí, našel-li někdo kus železa.
U jižních národů naproti tomu — zvláště u mohamedánů — považováno bylo za symbol, přinášející štěstí, všechno, co mělo tvar půlměsíce, a konečně není tvar podkovy nic jiného, než poněkud rozšířený tvar půlměsíce.
Tím způsobem rozšířila se pověra o tom, že podkova přináší štěstí, mezi většinou asijských národů.
Číňané budují své hroby tak, že jak jednotlivý hrob, tak i všechny dohromady představují podkovu; věří totiž, že duše zemřelých nemohly by dojiti pokoje, kdyby hroby měly jiný tvar.
Konečně také nutno poukázali na to, že kůň sám považován je za zvíře, které přináší svému pánu štěstí; tento názor plyne asi z důvěry jezdcovy k jeho koni.
S podkovou tedy spojeny jsou tři skutečnosti, které podle pověry přinášejí štěstí: je ze železa, má tvar půlměsíce a pochází od koně.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak vznikla pověra, že koňská podkova přináší štěstí?“