Snad nejvíce pravděpodobná je teorie, že se jedná o zkomolenou zkratku „jas(mine)“ v narážce na jasmínový parfém, jenž byl v té době za velkou louží tak populární.
Kdy přišel jazz do České republiky?
V našich končinách jste se se slovíčkem jazz mohli setkat poprvé v roce 1919, kdy s ním přišel skladatel Otakar Samek. Písnička se jmenovala Wentery Jazz, ovšem se samotným stylem, který byl ve Spojených státech amerických tak oblíbený, neměla po hudební stránce moc prvků společných. V České republice se dříve jazzem označovala jakákoliv hudba i orchestr s bicími nástroji.
Psal se rok 1928. Vyšla první česká kniha o této hudbě a jmenovala se Jazz. Popisovala hudební styl jako takový a inspirovala se v ní spousta hudebníků.
Osobnosti spojené s českým jazzem
Snad nejvíce výraznou osobností spojenou s tímto hudebním stylem je Jaroslav Ježek. Odborníci jeho jazzovou tvorbu považují za raný český swing. Ježek byl klavírista a skladatel. Vystudoval konzervatoř.
V období fašismu byl jazz zakázán, neboť byl považován za hudbu méněcenné rasy. Pokud bychom se podívali na přelom padesátých a šedesátých let, tak tehdy český jazz ovlivnila tvorba Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Jazz je hudba, kterou se inspirovala i řada dalších umělců od výtvarníků přes básníky až po filmaře.
Kam vyrazit v Praze za jazzem?
Jestliže je jazz hudba, kterou opravdu rádi posloucháte, nadchne vás takzvaná jazzboat.
Jedná se o loď, na níž se hraje jazz. Vydejte se na plavbu lodí v Praze, přičemž po celých 150 minut si budete užívat kvalitní jazzovou živou hudbu. Pochopitelně nechybí ani bar, toalety a restaurace.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.