Jedovaté druhy dřev.
Je všeobecně známo, že obrábění dřeva působí ve mnoha případech zhoubně na zdraví dělníků, a to ponejvíce mechanickými účinky prachu na dýchací ústroje, nehledě ani na to, že jsou dřevodělníci vydáni četným úrazům při strojích.
Méně známé a všímané faktum však je, že se nezřídka zpracují jedovaté druhy dřeva, a že tím povstávají různé nemoci. Tak se ve větším stavebním truhlářství rozstonalo několik dělníků, kteří byli zaměstnáni zpracováním t. zv. indického růžového dřeva, a dostalo silnou vyrážku.
Dřevo satinové je velmi krásné, hnědožluté, a užívá se ho na velmi jemné obklady, a to jmenovitě na lodích pro kuřácké salony, jídelny a pod. Dělníci v anglických loděnicích, kteří toto dřevo zpracovali, onemocněli rovněž vyrážkou v obličeji a na rukách.
Povážlivější jsou již poruchy povstávající při výrobě anglických tkalcovských člunků, jež se hotoví z afrického dřeva zimostrázového, které obsahuje alkaloid, působící poruchy činnosti srdce. Lidé, kteří toto dřevo zpracují, dostávají bolení hlavy, nevolnost, závrať, poruchy zraku a značné obtíže dýchací, takže jsou konečně nuceni v práci ustat.
Také dřevo kvassiové čili hořké působí při zpracování jedovatě, a je pravděpodobno, že také ještě jiné druhy dřeva obsahují látky škodlivé lidskému zdraví.
témata článku:
Diskuze k článku „Jedovaté dřevo: nebezpečná krása, skrytá v přírodě“