Mnoho-Ii je Čechů v Americe,
jest těžko zjistiti a ani poslední sčítání v roce 1910 nepřinese nám přesných dat. Dle posledních odhadů počítá se asi 750 tisíc českých duší, tedy číslice opravdu slušná!
A nebylo by jistě bez zajímavosti slyšeti kroniky stesků o útrapách, jakým byla většina našich vystěhovalců vydána po cestě i v Americe, kolika dobrodruhům padli do rukou, jak byli vyssáváni různými náhončími, co zažili zklamání, jak těžce vymozolené úspory ztratili u podvodných bankéřů a j.
A nebylo pomoci — neexistoval u nás žádný ústav, žádná kancelář, která by krajany naše před všemi nástrahami varovala a dala jim potřebné rady a pokyny. Teprve v poslední době ujala se tohoto, jak záslužného tak i velmi nesnadného úkolu, První česká zámořská a rakouská vystěhovalecká banka „Bohemia“ v Praze, která se rozhodla krajany, zamýšlející se vystěhovati, řádně o cestě informovati, za kterýmž účelem vydala brožurku, obsahující řadu neocenitelných pokynů pro cestu.
Tak je postaráno o vystěhovalce na cestě z domova do nové vlasti. Ale banka „Bohemia“ pečuje o ně i v Americe, kde v New-Yorku zakoupila cestovní kancelář firmy Brodský & Sovák a kde v život vyvolala první českou státní banku „Bank of Europe“.
Oba tyto ústavy, které těší se obzvláštní přízni i u samé státní správy americké, vychází v, každém ohledu krajanům ochotně vstříc. Firma Brodský & Sovák upozorňuje každého na místa, kde jsou krajané, kde lze obdržeti práci neb zakoupiti výhodné pozemky. „Bank of Europe“ pak, podléhající přísnému státnímu dozoru, skýtá naprostou jistotu u ní ukládaných úspor, obstarává dále poukazování peněz do staré vlasti, veškeré právní záležitosti: sirotčí, dědické, vojenské a j.
témata článku:
Diskuze k článku „Kolik Čechů žilo v roce 1912 v Americe a kdo se tam o ně staral?“