Pravidla četby.
1.
Nečtěme nikdy, když by se tím zanedbávala nějaká důležitá práce, leda, že by poučení z knihy ku práci oné přispívalo. Povinnost jde vždy předem. Teprve po vykonané práci radno sáhnouti k četbě, zvláště má-li nám býti zotavením.
2.
Nečtěme nikdy najednou příliš dlouho; to neprospívá, naopak unavuje jen ducha i tělo. Určeme si hned z počátku četby, jak dlouho se jí chceme věnovati a nedejme nikdy strhnouti přes určený čas, zvláště ne napínavostí knihy.
3.
Čtěme jen knihy svému stáří a duševní vyspělosti přiměřené, nevyhledávejme výhradně jen lehké četby zábavné, nýbrž vezměme též do ruky díla obsahu poučného. Tak si pomalu osvojíme lepší vkus a budeme míti trvalý užitek z četby.
4.
Čtěme s klidem a s rozvahou, a nedejme se strhnouti zvědavostí ku chvatnému, povrchnímu čtení. Přemýšlejme o přečtěném a dělejme si poznámky o místech, jež se nám zvláště zamlouvala, a o vlastních myšlenkách a dojmech, jež nám z nich povstaly.
5.
Čtěme častěji knihy, jež nás zvláště poučily a užitečnými se staly. Při opětném čtení nabudeme teprv pravého pochopení a užitku.
témata článku:
Diskuze k článku „Milujete knihy? Pět užitečných rad z roku 1908 vám poradí, jak správně číst“