Kdo byl vinen?
Historka z nedávné doby zrovnoprávnění žen.
V novém volebním řádě do obci v Německu jest ustanovení, že dojde-li za volebního údobí ke sňatku mezi dvěma členy městské rady, musí se vzdáti ten člen, který tuto závadu způsobil. To stalo se nedávno v jednom bádenském městečku a starostu vyzvali v Karlsruhe, aby věci urovnal podle zákona.
Starosta zavolal si oba postižené členy městské rady a tázal se úředně, kdo jo vinen. Mladá paní městská radová dívala se zahanbeně stranou, pan městský radu se usmíval, ale neříkal nic.
»Čert spískal tuhle věc do zákona.« bručel starosta. »Jak mám já vyšetřit, kdo vrhl první něžný pohled, kdo vtiskl drahému první hubičku?«
»Já jistě ne,« protestovala paní radová. »Pak jste vy ten hříšník,« pane kolego.
Smích.
»Jo to zkrátka hloupost tenhle zákon. Napřed dají ženám stejná práva, posadí je do radnice, a pak se nesmějí vdávat.«
Pan starosta chvíli se ještě radil, potom energicky vzal arch papíru a napsal tento úřední dopis pánům v Karlsruhe:
»Vrací se s poznámkou, že v daném případě nelze zjistiti, kdo závadu způsobil. Oba se do sebe zamilovali naráz, oba si naráz zašeptali sladké tajemství, takže není nikdo vinen. Závadu lze spatřovati pouze v tom, že sedadla v zasedací síni byla příliš těsně vedle sebe, čím byIa dána příležitost k zamilování. Závada byla odstraněna tím, že na rozkaz starostův sedadla nebudou napříště tak těsně vedle sobe.«
Čteno, schváleno a podepsáno.
V Karlsruhe prý dnes učení pánové přemýšlejí, jak přijíti věci na kloub.
témata článku:
Diskuze k článku „Nečekaný problém s láskou, způsobený vstupem žen do politiky. Jak ho v roce 1920 vyřešil bystrý starosta?“