Vůdce a říšský kancléř blahopřeje Stalinovi.
Telegram ke Stalinovým šedesátým narozeninám.
ČTK. — Berlin 21. prosince. — Vůdce a říšský kancléř zaslal Stalinovi k šedesátým narozeninám tento blahopřejný telegram:
„K Vašim 60. narozeninám Vás prosím o přijetí mého nejupřímnějšího blahopřání. Současné připojuji své nejlepší přání osobního blaha, jakož i šťastné budoucnosti národů spřáteleného Sovětského svazu.
Adolf Hitler“.
Gratulace šl. Ribbentropa.
ČTK. — Berlín 21. prosince. — Říšský ministr zahraničních věcí von Ribbentrop zaslal Stalinovi u příležitosti jeho 60. narozenin svoje blahopřání.
Ohlas v německém tisku.
(Tel sl. PZD.) — Berlín, 21. prosince. — Šedesáté narozeniny Stalinovy mají také v Německu odezvu, ze které je zřetelně patrna proměna v německo-ruských vztazích.
Říšský kancléř Hitler a říšský ministr zahraničních věcí Ribbentrop zaslali Stalinovi blahopřejné telegramy podle zvyklostí platných ve styku mezi státníky zpřátelených mocností.
Také německý tisk hodnotí v pozorných komentářích Stalinův význam a pojednává o jeho vlivu na vývoj německo-ruských styků, který podle hlasů německého tisku jest založen v dalekosáhlé zahraničně politické koncepci Stalinově.
V této spojitosti se poukazuje na to, že Stalin odmítl, aby ruského národa bylo zneužíváno pro imperialistickou politiku západních mocností, když svého času ve velkém projevu ujistil, že Sovětský svaz nepomýšlí na to, vytahovati v zájmu jiných národů kaštany z ohně.
Německé listy kromě toho líčí životní vývoj Stalina - revolucionáře a zdůrazňují, že Stalin jest původem Gruzínec.
Samozřejmě se v této spojitosti obzvláště hodnotí historická přátelská smlouva mezi Německem a Ruskem, kterou sjednali Stalin a Ribbentrop.
poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Výše uvedený text vyšel v Národních listech 22. prosince v roce 1939. Bylo to tedy už v době vyhlášení »Protektorátu Čechy a Morava«, kdy byl český tisk zcela pod kontrolou německé moci.
témata článku:
Diskuze k článku „Nepřátelé? Takhle Hitler blahopřál Stalinovi k narozeninám“