K dějinám brejlí.
Vynálezce brejlí je zajisté jeden z největších dobrodinců člověčenstva, a přec ještě panuje nejistota, kdo jím skutečně byl.
Po delší dobu byl za vynálezce brejlí považován mnich Spina v Italii, kdežto s jiné strany, se zaň považoval Roger Bacon. Jiní tvrdí, že byly brejle vynalezeny v letech 1280—1311, a že Alex. de Spina viděl brejle, jež kdosi neznámý zhotovil, avšak tajemství vlastní konstrukce prozradit nechtěl.
Dle udání jistého italského badatele nabyl Spina bližších zpráv o brejlích od Salvina, který zemřel r. 1318, a jehož náhrobní nápis prý zní: „Zde odpočívá Salome ďArmiati z Florencie, vynálezce brejlí. Bože odpusť mu jeho hříchy. Anno 1318.“
Je však jisto, že již za časů starých Římanů napadlo někomu sestaviti brejle pomocí skla nebo průhledného kamene. O císaři Neronovi (54—68 po Kr.), jenž byl velmi krátkozraký, se vypravuje, že chtěje líp vidět upotřeboval hlazeného smaragdu ve tvaru sklíčka, tedy ovšem ne brejlí v našem tvaru.
Vlastní brejle pocházejí z prvních desítiletí stol. XIV. Úspěch brejlí byl tehdy velkolepý, a každý ať viděl dobře nebo neviděl, chtěl nositi brejle. Francouzský satirik Rabelais si z této mody tropil smích. První tyto brejle byly nepohodlné; neměly ani drátů, ani pružin, a musily se vázat na čelo neb za uši motouzem.
Na začátku stol. XVIII. se dostalo brejlím drátových pružin. Brejle, které byvše složeny mohly se nositi v kapse, byly vyráběny již ve stol. XVI.; brejle s ovalnými skly tehdy ještě neznali. První brejle byly kulaté a velmi široké, jako jsou ještě dosud v Číně.
Praktické skřipce vynalezl teprv r. 1862 Thiroin. Do Čech byly doneseny první brejle za krále Jana Lucemburského (1310—1346); nebyly ze skla, nýbrž z horského křišťálu.
témata článku:
Diskuze k článku „Nosíte brýle? Známe jejich historii i první brýle v Čechách“