Ženy — voliči.
Převrat, který se odehrál v bývalém Rakousku a jenž nám přinesl státní samostatnost, uskuteční konečně také dávné přání uvědomělých žen a vloží do jejich rukou volební právo, po němž volaly po mnoho let.
Pokrokovým ženám nastává tím však nová povinnost postarali se, aby jejich méně uvědomělé družky, hlavně ženy venkovské, nestaly se nástrojem v rukou kněží a nepřispěly tak k značnému posilnění strany klerikální, jež byla vždycky brzdou pokroku.
Nejvíce mohly by tu ovšem působiti vzdělané a uvědomělé ženy agrárníků, jež mají nejvíce styků a tím i vlivu na venkovské ženy. Ve městech, zejména průmyslových, znamená volební právo žen ještě větší vzrůst stran socialistických, k nimž se hlásí všechny pracovní vrstvy.
V zájmu středních vrstev bylo by dobře, aby každý volič — muž i žena — byl nucen voliti, neboť při známé lhostejnosti této vrstvy ke všemu, co souvisí s politikou, byla by oprávněna obava, že šmahem podlehnou stranám tak sdisciplinovaným a sorganisovaným, jako jsou strany dělnické, což by se jako každá jednostrannost zle vymstilo.
Proto voláme všechny pokrokové ženy k práci. Poučujte, nabádejte k uvažování, působte na svoje družky každá dle svých schopností a sil, ať ve veřejnosti, ať v soukromí, pracujte k tomu, aby pokud možno, všechny ženy volily, ale nechť volí jenom lidi opravdu pokrokové, čistého charakteru a schopné práce, která jest s jejich úřadem spojena.
témata článku:
Diskuze k článku „O volebním právu žen a všeobecné povinnosti chodit k volbám“