Stavění máje v 17. století.
Poddaný Štefán, 23letý syn poddaného Jána Gajdoše, byl přistižen na panství šlechtice Sztaraye panským drábem Illéšem Kardossem na den svaté Kateřiny posledního dne měsíce dubna 1696, po večerním zvonění, v lese Katanská, právě ve chvíli, když se hotovil skácet mladou osiku.
Dráb Kardoss chtěje konati povinnosti a chránit majetek svého panstva, vystoupil proti Gajdošovi a chtěl mu odebrat sekyru a pohnati ho před vrchnost. Gajdoš se však zprotivil drábovi a sekyrou ho zahnal.
Poddaný Gajdoš pohnán byl před vrchnostenský soud a sklepmistrovi při výslechu vypovídal, že osiku skácel, protože chtěl své nastávající manželce, Barboře Šteklové, dceři poddaného Michala Štekla, postavit před domem jejich rodičů za Laborcem máj.
Na základě obdrženého již povolení vrchnosti k tomuto sňatku chtěl prý Gajdoš své nevěstě dokázat postavením máje, že ji ze srdce miluje. Dráboví Kardossuvi postavil se prý Gajdoš proto na odpor, neboť kdyby byl musel od skácení osiky upustit, nebyl by mohl máj své Barboře postavit, a tato by nevěřilo, že ji skutečně z lásky za ženu chce pojmouti.
Na konci výslechu vypovídal Gajdoš, že vršek stromku skutečně postavil v noci před domem své nevěsty.
Gajdoš byl za tento pych, jímž způsobil panství škodu v lese Katanská, a za to, že se postavil se zbraní v ruce na odpor vrchnostenskému drábovi, odsouzen k 25 ranám lískovkou na dérešu před zámkem a k osmidennímu vězení ve vrchnostenském žaláři o chlebu a vodě.
V dodatku rozsudku je uvedeno, že na vlastní žádost panského drába Kardosse bylo mu povoleno, aby trpnou exekuci vlastnoručně na Gajdošovi vykonal. Exekuce byla provedena na den svaté Moniky v poledních hodinách.
témata článku:
Diskuze k článku „Odměna za stavění máje jako důkazu pravé lásky? 25 ran lískovkou a vězení“