Jak lze dokonale využíti ovoce.
Trhy jsou dnes zaplaveny ovocem všeho druhu a opatrné hospodyňky počaly již také zavařovati ovoce na zimu.
Cena zavařeného ovoce, ať marmelád nebo kompotu, jest hospodyněmi plně uznávána, ačkoliv ne vždy využívá se všeho, co nám ovoce může poskytnouti. O zužitkování plodů samotných jsou hospodyně s dostatek poučeny. Že však se hodí pro leccos na př. také stopky plodů, o tom ví málokterá.
Stopky třešní a višní se odhazují. Lze jich použiti jako znamenitého prostředku proti kašli. Stopky se musí čistě vyprati a pak usušiti, když je toho pak třeba, připraví se z vody, kousku cukru a osušených stopek odvar, který vypadá jako zlatožlutý čaj a který má nemocný vypiti hodně horký. Podobně také šťáva ostružin, s cukrem zavařená, jest znamenitým prostředkem k utišení kašle.
Zavařené zelené ořechy a zavařené boruvky pomáhají proti průjmu. Hrozny, když jich požijeme před jídlem ráno na lačný žaludek, působí jako projímaví prostředek. Jíme-li je teprve po jídle, působí opačně.
Z rybízové a z malinové šťávy, také však ze šťávy jablečné připravují se nápoje, které příjemné osvěží nemocného v horečce. Jablečná šťáva připraví se takto: Jedno nebo dvě čistě umytá nakyslá jablka se slupkou se vaří, až jsou měkká. Odvar se nechá vystydnou ti a potom se cedí. Dušená jablka doporučují se hlavně pro děti.
Šťáva z rajských jablek jest výtečná při střevních a játrových nemocech. Šťáva z vodních melounu užívá se při horečce a ledvinové nemoci. Vymačkáme-li šťávu z citronu do horké černé kávy, obdržíme znamenitý a osvěžující nápoj proti bolení hlavy. Citronová šťáva jest dále velmi dobrá při dětských nemocech, hlavně při bolení krku k vyplachování.
Borůvkový likér, domácně připraven, jest výtečným prostředkem při žaludečních potížích. Užívá se ho denně buď polévková lžička, nebo likérová sklenička. Při bodnutí hmyzem (včelou, vosou) pomáhá znamenitě, když přiložíme na ránu kus rozkrojeného ovoce (meruňky, jahody, ostružiny atd.). Ostrá ovocná šťáva zamezí pálení a otok.
Jahody jsou hlavně zdravé proto, že obsahuji mnoho železa. Kneip doporučuje ve svých radách, pojídali denně čtvrt litru jahod politých půl litrem mléka. Není výživnějšího a chutnějšího jídla nad to.
témata článku:
Diskuze k článku „Ovoce jako přírodní lék podle našich prababiček“