Cenné mince
Pokud chcete najít mimořádně cenné pamětní mince, měli byste se dozvědět o pravidlech trhu. Na čem závisí hodnota mincí?
• Vzácnost - čím menší je ražba dané mince, tím vyšší bude její hodnota
• Poptávka - ne každá mince je stejně populární - některé jsou nakupovány ochotněji než jiné v numismatickém obchodě
• Stav mincí - nejběžnější na českých numismatických aukcích je stupnice stavu mincí v 5 stupních (od I do V). Tato stupnice určuje, zda je mince v perfektním stavu nebo ne. Její hodnota bude záviset na takové klasifikaci
• Druh kovu a hmotnost - zlato a stříbro nejvyšší kvality budou vždy v ceně
• Historický význam a estetická hodnota - na tom bude záviset také hodnota starých mincí, zejména v případě sběratelských předmětů.
Toto jsou obecné pokyny pro klasifikaci mincí podle hodnoty. Vzácné mince jsou proto nejvyhledávanějšími sběrateli a investory.
Nejdražší pamětní mince
Mezi sběratelskými mincemi najdete skutečné drahokamy na numismatickém trhu. Z různých důvodů jejich hodnota výrazně převyšuje hodnotu kovu, ze kterého byly vyrobeny. V současnosti jsou nejdražšími sběratelskými mincemi ražené na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jejich kupní síla je určena nominální hodnotou na lícové straně. Bez ohledu na nominální hodnotu však mají tyto mince svou sběratelskou hodnotu, kterou určuje volný numismatický trh.
Sběratelské pamětní mince lze zatraktivnit přidáním prvků z jiných materiálů - např. jantar, kubický zirkon, sklo nebo dřevo, tisky vyrobené technikou tamponového tisku nebo tištěné hologramové obrázky.
Mezi nejdražší pamětní mince světa patří zlatá dvacetidolarová mince z roku 1933. Byla vydražena v aukci Sothebys and Stacks v New Yorku byla dne 30. července 2002 za neuvěřitelnou cenu 7.590.000,- US dolarů. Byl to jediný exemplář tohoto ročníku, který se dochoval. Celý náklad tohoto ročníku byl dle nařízení prezidenta F. D. Roosevelta pozastaven a pak roztaven. Bylo rozhodnuto, že banky již nesmějí žádné zlaté mince vydávat a tento ročník byl skutečně posledním ročníkem ražby zlatých mincí.
Zatím nejdražší mincí je Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. V aukční síni Stack’s Bowers byla v roce 2013 vydražena za 10.016.875 amerických dolarů. Zajímavé je, že její nominální hodnota je pouhý 1 dolar.
Nejvzácnější pamětní mince v ČR
Nejstarší mince na území ČR byly denáry, které nechal v 10. století n. l. razit Boleslav I. Z ryzího stříbra a o hmotnosti 1 g. Ze stříbra byly raženy také jihotyrolské krejcary. V Česku byl krejcar zaveden až později v roce 1561.
Naopak nejdražší mince z českých zemí je čtyřicetidukát Ferdinanda III. z roku 1629, který byl vydražen v Německu za více než 10 mil. korun v roce 2012. Do té doby byl nejdražší českou mincí esetidukát Matyáše II. Z roku 1613, který byl prodán za 2,691 milionu korun.
Dále byly v Česku vydraženy dvě vzácné carské ruské mince za rekordní cenu 1 100 000 Kč v 6. aukci společnosti Aurea Numismatika dne 7. prosince 2002. Šlo o mince ze sbírky českého numismatika Antonína Prokopa.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.