Díla Puškinova.
V literárních kruzích ruských vzbuzuje neobyčejné účastenství okolnost, že v lednu 1887 díla Puškinova, jež až dosud dle ruského zákona padesát let po smrti básníkově byla majetkem jeho rodiny, stanou se obecným majetkem ruského lidu.
Za tou příčinou připravuje společnost ku podpoře spisovatelů nouzi trpících již po dlouhou dobu levné vydání spisů Puškinových pro lid za spolupůsobení sekce akademie věd pro ruskou literaturu.
Nebylo tudíž právě příjemným překvapením pro literární společnost, když se roznášela pověst, že dětem Puškinovým prodlouženo bude právo majetku spisů otcových na další dobu. Na štěstí se pověst ta neosvědčila.
Příčinou k této pověsti bylo následující:
Dcera Puškinova, provdaná v morganatickém sňatku za prince Mikuláše Nassavského, Natalie hraběnka Merenburgova, nemile dojata vyhlídkou, že příjmy její stenčí se tím, že nebude více dostávat za díla svého otce honoráře od nakladatele, zakročila prostřednictvím svého bratra, general-majora Puškina v Petrohradě, o prodloužení práva majetku.
Ministr vyučování Deljanov podal také carovi návrh v ten smysl, avšak Alexandr III. poznamenal k tomu: „Zamítá se. Považuju návrh za nevhodný.“
Díky tomuto carskému rozhodnutí bude umožněno, vydat nyní díla Puškinova tím spůsobem, aby přístupna byla vrstvám nejširším.
témata článku:
Diskuze k článku „Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?“