Poštovnictví na venkově.
Stížnosti na dopravu listů a zátylek poštovních množí se v poslední době opět nápadně.
Psaní adresovaná do obcí od města vzdálenějších dojdou obyčejně až třetí neb čtvrtý den — v mnohých pádech ztratí se úplné. Službu listonoše zastávají na venkově větším dílem malé dítky, které psaní ztratí neb z dětinské zvědavosti či rozpustilosti otevrou a zahodí.
Někdy stane se, že takový malý listonoš se roznemůže a tu pak číhá poštmistr neb některý zřízenec jeho na náměstí, až přijde kdosi z té které obce, který vezme došlé listy a zásylky s sebou. Zprávy o úmrtí a jiné důležitější zásylky určené pro venkov nelze vůbec svěřiti poště.
A přece musí občan venkovský za dopravu každého listu zaplatit dost značnou taxu, někdy až 15 kr. za psaní. Již v tom leží nespravedlnost u porovnání s obyvateli měst, kteří neplatí nic a dostanou zásylky ve 2—3 hodinách, kdežto venkovan musí, za to, že list obdrží někdy o týden později, zaplatit.
A přece potuluje se po Čechách tisíc lidí, kteří jsouc neschopni k práci rukou, velmi dobře hodili by se za posly poštovní. Celá řada zubožených existencí by nalezla tím svou výživu a bylo by tím značné břemeno svaleno s obcí beztoho již přetížených.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1878: Proč je pošta nespolehlivá? Místo listonošů poštu doručují děti!“