Vyléčen z lásky.
Pařížské listy přinesly onehdy zajímavou historku o tom, kterak slavná herečka paní Judicová vyléčila mladíka, jenž byl k ní zahořel láskou, z neblahé této vášně.
V malém venkovském městě roznemohl se sedmnáctiletý studentík, jediné dítě velice zámožných rodičů. Umění lékařské zdálo se marným a rodičové nevěděli si rady. Mladý pacient zdráhal se tvrdošijně udat, co mu vlastně chybí.
Konečně jednoho jitra nalezla matka jeho pod poduškou fotografii paní Judicové v kosti mu z prvního aktu známé komedie “Lili”. Matka snadno uhodla nyní vlastní příčinu nemoci, počala hocha vyslýchat a ten vskutku po dlouhých okolcích se přiznal, že je na smrt zamilován do paní Judicové.
Prosby, domluvy, rozumové důvody byly marny, nemocný chřadl čím dál tím víc. Zoufalá matka nevěděla co počít. Konečně odhodlala se k rozhodnému kroku, sebrala se, vzala s sebou značnou sumu peněz a odjela do Paříže. Hned z nádraží dala se dovést do bytu paní Judicové.
Stěžovala si umělkyni na neblahou vášeň svého syna a tázala se jí, zdali by nechtěla lásku jeho vyslyšet. Umělkyně žasla nad nabídkou dámy z venkova. Toliko z ohledu na mateřskou její bolest neodpověděla na žádost její s onou bezohledností, k jaké měla plné právo a se vší zdvořilostí jí vysvětlila, že to co žádá jest nemožno.
Avšak když byla samotna, připadla jí myšlenka, že by vskutku mohla vyléčit blouznivého mladíka z jeho náruživosti. Odebrala se se svými dítkami do města kdež chorý meškal a představila se mu v kostumu ze třetího jednání “Lili”, v kostumu — babičky.
Představila mu svoje dítky, objala jej mateřsky a vyslovila mu svoje politování, že nemůže lásku jeho opětovat, v náhradu pak darovala mu svoji fotografii jakožto babička. Vyzvala jej zcela přátelsky, aby až se pozdraví, navštívil ji v Paříži, její děti prý to zajisté velice potěší.
Mladý blouznivec byl vyléčen.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1886: Dojemný způsob, jak slavná herečka zachránila beznadějně zamilovanému mladíkovi život“