Také „případ cholery.“
V Římě vzbuzuje nemalou veselost následující tragikomická historka, která zároveň dokazuje, jak svědomitě někteří lékaři všímají se případů cholery.
Filomena Giabattova, ředitelka známého marionettního divadla poblíže Arco dei Saponari, byla těchto dnů zachvácena prudkými bolestmi a vrhnutím. Bylo rychle posláno pro lékaře; ten pohledl ledabyle na nemocnou a prohlásil určitě: „To je případ nejprudší cholery a veškerá pomoc jest marná.“
Nařídil toliko, aby se dávaly nemocné každé čtvrt hodiny kapky laudana. Jedva že lékař byl odešel, tu pomocník ředitelčin, jenž na jejím divadle zastával obtížnou úlohu „Rugantina“, vyhodil lahvičku s laudanem z okna a uvařil své velitelce bezové thé, jež působilo na nemocnou tak příznivě, že všechny „podezřelé“ symptomy přestaly a domněle cholerou onemocnělá usnula.
K půlnoci pojednou zabušeno prudce na vrata. Domovnice se podívala kdo to a hle: vůz pro dopravu zemřelých cholerou! „Cholerová komise“ vnikla do domu: městský komisař, lékař, dva policajti a dva hrobaři.
Zatím co hrobaři šli pro domnělou „nebožku“, počali policajti celý dům důkladně desinfikovat, až konečně pěstě rozzuřených obyvatelů dokázaly slavné komisi, že domnělá nebožka žije a celá její „cholera“ že byla spůsobena pokaženým žaludkem následkem příliš hojného požití ragoutu z ryb.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1887: Lékař už poslal pro „na smrt nemocnou“ ženu pohřební vůz, jí ale život vrátila úplně obyčejná věc“