Proti týrání zvířat.
Přítel námořníků Plimsoll vydal knihu »Cattle Ships«, ve které poukazuje k surovému nakládání s hovězím dobytkem, jenž se živý dováží z Ameriky do Anglie.
Nebohá tato zvířata jsou stěsnána v lodi tak, že musí vedle sebe stát, jednak aby se navzájem podporovala, za druhé aby se mohlo pokud možno nejvíce dobytka naložit. Musí tudíž po celou dobu přepravy stát a strážci nutí je, aby nelehala, jinak by byla ihned zešlapána.
Vlastní bída však počíná teprve při bouři. Záklopky musí se uzavřít, při čemž se mnoho kusů dobytka zadusí; při tom se všechno přehází přes sebe v jedinou směsici, a tak zdechliny po několika dnech počínají hnít, a nejpříznivějším případem jest ještě, když se podpalubí i s dobytkem skácí do moře.
Počet lodí dobytčích, jež se na cestě potopí, jest ohromný, málokdy dá se najmout plavec podruhé na takovouto loď. V prosinci utonula loď »Erin« s 529 kusy dobytka, jiné přivezly ze 600 kusů pouze tucet.
Plimsoll následkem toho žádá aby převážení živého dobytka přes moře vůbec bylo zakázáno, tím spíše, jelikož doprava čerstvého masa již dávno děje se v míře velice rozsáhlé.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1890: Zastavte týrání zvířat při přepravě dobytka přes moře!“