Králíci v Austrálii.
Časopis »The Field« přináší zajímavé pojednání, v němž dovozuje, kterak králíci v Australii, nuceni tamními klimatickými poměry, změnili způsob svého života a nezřídka, aby nalezli potravy, vylézají i na stromy.
Zpravodaj tohoto listu nalezl nejednou mrtvé králíky ve větvích akaciového křoví ve výši tří metrův a na poptávky jeho sděleno mu, že podobné nálezy častěji se přiházejí. Mohl pozorovati stopy králíků ve výši až 4 metrů na kůře stromů a křovin.
Nutnost hledati si potravu proměnila, původního divokého králíka, přivezeného ponejprv do Australie roku 1859, ve šplhavce. Tegetmeyer předložil ve schůzi »Londýnské zoologické společnosti«, přední běhy králíka, jež jsou značné štíhlejší než u anglických divokých králíků, světleji zbarvené a skvrnité a drápy na nich jsou tenčí a ostřejší než u domácího druhu.
Mimo to v mnohých krajinách australských obejdou se králíci bez doupat. Mláďata leží v hnízdech na zemi, bez nejmenšího přístřeší. Na jiných místech zase lze nalézti pravidelná doupata.
V horké době roční bylo vidět králíky na pokraji kaluží vyčnívající toliko hlavou z vody; na cestách neb byli-li pronásledováni osvědčili se králíci jako znamenití plavci, kteří dovedou přeplavat i velké řeky.
Na mnoze tvoří v některých částech Australie hlavní potravu králíků rostliny, obsahující značné množství soli. Nemohou-li uhasiti žízeň hynou často po tisících a těla jejich otravují vzduch.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1892: Jedinečná evoluce králíků v Austrálii“