Jak lze blesku se uchrániti?
Znajíce okolnosti, jimiž se udeření blesku usnadňuje, dovedeme zajisté nebezpečí tomu pokud možno se vyhnouti.
Stihne-li nás bouřka mimo obydlí, nehledejme útulku proti dešti ani pod osamoceným stromem, ani pod skalou, ani v kupě obilí nebo sena; nezdržujme se na blízku vody a zvířat. Jsouce v širé pláni přetrvejme přes bouřku ležíce, neboť stojíce mohli bychom blesk přivábiti, jsouce jediným vynikajícím předmětem.
Nechtějme útěkem se spasiti, neboť prudkým během by se tělo naše zpotilo a tím by se stalo dobrým vodičem elektřiny. Odložme velké předměty kovové (kosy, rýče a pod.), které s sebou neseme.
— Dlíme-li za bouřky ve světnici, nestavme se ke kamnům, neboť saze i kouř z komína vystupující jsou dobře vodivy; zvláště se varujme kamen železných a vůbec větších předmětů kovových; nechtějme okna i dvéře těsně uzavírati, neboť by udeřením blesku do místnosti té mohlo nám nastati nebezpečí udušení působením plynů a par dusivých, které bleskem se tvoří.
Uvážíme-li, že poškození života nebo majetku lidského bleskem se stává dosti zřídka, upustíme zajisté od nezřízené bázně, ba spíše budeme za bouřky se podivovati vznešenosti a velikoleposti tohoto zjevu přírodního.
Kdežto člověk se muže před bleskem ukrýti, musí se ochrana předmětů nehybných nebo rozsáhlých (budov, lodí a pod.) díti spůsobem jiným: blesku se dává dobrým vodičem směr stranou od oněch předmětů hluboko do země; současně pak se věc upravuje tak, že blesk se může po případě rozštěpit i na četné drobné jiskérky (jako při záři Eliášově), aby se stal neškodným.
Na vrchol budovy, již chceme ochrániti, postaví se tyč železná AB, vysoko vzhůru čnějící, nahoře zahrocená; od jejího konce dolejšího se vede tlustý drát měděný (nebo lépe provaz z tenčích drátů upletený) BCD hluboko do země na místo vlhké a tam se velkou deskou měděnou D ukončuje.
Přístroj takový slově bleskosvod. Hrot bleskosvodu bývá pozlacen, aby zůstal stále dobře vodivým. Bleskosvodem jest vůkol tyče chráněn okres o poloměru rovném dvojnásobné délce tyče.
Zřízení bleskosvodu k ochraně budovy navrhoval poprvé Franklin; avšak první bleskosvod zřídil Prokop Diviš r. 1754. nedaleko obydlí svého v Příměticích na Moravě, neznaje návrhu Franklinova.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1897: Jak se za bouřky chránit před úderem blesku“