Rvačka koledujících »tří králů«.
K velikému sběhu zvědavců došlo předevčírem před sedmou hodinou večerní v Libušině ulici na Vyšehradě. Večerním šerem jsouce zahaleni před slídivými zraky orgánů veřejné bezpečnosti, obcházeli dům od domu tři mužové, jichž zevnějšek byl kolednicky přizpůsoben a odříkavše tříkrálovou koledu, kostrbatými tahy nade dvéře křídou namalovali písmena K + M + B + 1898.
Koledující tři králové přijímali vše, cokoli jim kdo dal, ku kterémužto účelu měli s sebou pytle ano i džbánek. Nejraději přijímali hotové peníze, které také mezi koledníky způsobily zlou krev. Když ve zmíněnou dobu vyšli koledníci z jednoho domu, uspořádal Kašpar dělení čistého výtěžku koledy.
Soudruh, představající Melichara, byl s přidělenou sobě kvotou ještě jakž takž spokojen, za to ale Baltazar spustil bandurskou, poněvadž tušil, že soudruh Kašpar něco z koledy defraudoval. Poněvadž k domnělé defraudaci Kašpar po mírném domlouvání nechtěl se přiznali, počal Baltazar hlasitě práva svého se domáhali a když pak i Melichar přidal se k názorům soudruha Baltazara, povstal v Libušině ulici tak veliký hluk, že přivábeno bylo převeliké množství zvědavců, zejmena drobného publika, které ječením, pískáním a jiným randalováním pouliční výtržnost ovšem nemalou měrou zvyšovalo.
Hádka K + M + B záhy proměnila se ve rvačku, při které se všichni tři navzájem řádně pocuchali.
Nejhůře pochodil při tom »Melichar« Julius Petřík, 41letý plavec z č. 400—II., jemuž »Kašpar« Vojáček z čís. 23—VI. zasadil tak mocnou ránu džbánkem do hlavy, že v bezvědomí k zemi klesl.
Nejlépe dařilo se »Baltazarovi«, o němž nebylo ani zjištěno, kde bydlí. Týž, zasadiv pádnými podskalskými pěstmi nevděčným svým spolukrálům několik ran, vzal do zaječích dříve, než se dostavila policejní hlídka.
Poněvadž zraněný »Melichar« nemohl se na nohy ani postaviti, bylo posláno pro magistrátní dvoukolovou drožku, do níž zraněný koledník byl naložen a za přečetné assistence odvezen do všeobecné nemocnice.
Mezi dopravou plavec Petřík vzpamatoval se tou měrou, že po obvázání značného poranění na hlavě mohl být z nemocnice propuštěn domů. Na pachatele podáno trestní oznámení. Teprve po odvezení zraněného »krále« veliký zástup obecenstva v Libušině ulici se rozešel.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1898: Opilecká rvačka, kterou skončila koleda „tří králů“ v Praze“