Teslův pekelný stroj.
Nejslavnější elektrotechnik této doby, Tesla, rozený Srb, který svými vynálezy v oboru elektřiny překonal i starého Edisona, vynalezl nový „pekelný stroj“, jehož účinky možno upotřebiti zejmena v čas války.
Tesla praví o svém vynálezu v jistém novoyorském časopise následovní: „Hlavní důležitost mého vynálezu spočívá v jeho účincích ve válce a zbrojení. Svou jistou a neomezenou bořivostí bude přispívati k tomu, by byl mezi národy udržován věčný mír.
Nález můj jest kombinace některých zařízení k vyvolání silných elektrických proudů, jež působivše na velkou vzdálenost, kontroluji úplně a dokonale sílu motorů a jiných strojů, jež vyvinují síly ku pohybu. Tak může býti na příklad vyhozena do vzduchu loď, vezoucí značný náklad výbušných látek, aniž by měli lidé na této lodi nejmenšího tušení o blížícím se neštěstí.
Každý mechanismem vyvoděný pohyb, například válečné lodi, může býti na ohromnou vzdálenost kontrolován, tak že na lodi se nalezající důstojníci nemohou v ničem ovládati stroje, děla, torpéda atd.
Mnou vyzbrojena neobrněná a bezbranná rychlá plachetní loď, s níž bych řídil flotilu malých lodí, může zničiti velké loďstvo válečných lodí, aniž by kdokoli na těchto lodích mohl tušiti naše blížení se.
Takováto moje loď může vhoditi do přístavu značné množství výbušných látek a přivoditi zhoubný výbuch, podobný svými účinky mocnému zemětřesení; a vše to státi se může na velikou vzdálenost.“
— Tesla vystavil ve své pracovně vzorek lodi, která jest elektrickým proudem úplně řízena a kontrolována, aniž by byla s elektrickým proudem ve spojení. Elektrický proud vniká do otevřeného prostoru pokoje a účinkuje na loď atmosférou nikoli vedením.
Tesla praví, že vystaví model takové lodi v příští pařížské světové výstavě a bude říditi pohyby jeho z Nového Yorku bez elektrického vedení.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1898: Teslova ničivá zbraň, která měla zastavit války“