Bezohlednost.
Píše se nám: Na některých školách pražských, obecných i měšťanských musí žactvo i učitelstvo dosud býti v nevytopených třídách, ač téměř celý týden již není vyšší teploty než 2—5 stupňů.
Netopilo se ani před čtyřmi dny, kdy teploměr klesl na bod mrazu a děti školní, pokud měly teplejší vrchní kabáty, musily celý den seděti v nich ; ostatní mrzly. Může-li býti ředitelna vytopena, může-li býti vytopen byt školníkův, tím spíše mají býti v zimě vytopeny školní světnice.
Někde se školník vymlouvá, že pan ředitel dosud nenařídil topiti, jinde se vymlouvá ředitel, že nemá uhlí — a děti i učitelé mrznou. V některých třídách následkem tohoto šetření uhlí onemocněla již polovina dětí kašlem a rýmou, z níž tak snadno vyvíjí se zánět plic.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1899: Proč se ve škole netopí? Dětem i učitelům z toho hrozí zápal plic!“