Obět svého přesvědčení.
Z Londýna se oznamuje: Neobyčejné pocty vzdány, jak oznamuje »Westminster Gazette« žurnalistovi Williamovi Montgomery Crookovi, jenž byl přinucen pro svoje sympatie k Burům odstoupiti od řízení časopisu »Echo«.
Od svých ctitelů dostal chek na 700 guineí, dále skvěle upravenou adresu s více než 400 podpisy, v níž mu vysloveno vřelé uznání za jeho věrnost k zásadám a za mužné chování. Mimo to uspořádán mu na počest skvělý banket, jehož se účastnilo na 200 dam a pánů z nejlepší společnosti londýnské.
Na banketu proslovil Crook řeč, v níž připomenul, že také ti, kdož se stavěli nepřátelsky proti válce, jsou věrnými vlastenci. Bylo by skvrnou na štítu slávy říše velkobritanské, kdyby anglický národ po skončené válce vyhladil se světa dva bělošské státy, případ to, jehož ve světové historii od osudného rozdělení Polsky dosud nebylo.
Řeč Crookova vzbudila pozornost svým bohatstvím myšlenek a svou formální krásou. Mimo jiné četné souhlasné dopisy u příležitosti odstoupení od redakce »Echa«, dostal Crook též dopis slavného filosofa Herberta Spencera, v němž praví: »Muž, jenž se raději vzdá svého místa, než aby pověděl něco, co neodpovídá jeho smýšlení, jest hoden veškeré cti.«
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1900: Novinář, pro kterého byla pravda důležitější než peníze“