Jak se vyřizují poštovní stížnosti.
Píše se nám z Rosic:
Od nového roku zvýšila vláda porto korespondenčních lístků a jiných poštovních zásylek a upravila poměry venkovských listonošů a dodávání poštovních zásylek obecenstvu. Jakým způsobeno se to děje a jak slavné poštovní ředitelství v Brně stížnosti z obecenstva vyřizuje, dokazuje následující událost:
Dne 23. února zaslal c. k. okr. soud v Ivančicích jistému živnostníku do Rosic výměr poštou, který dne 24. do Rosic došel a doručen býti měl. Před polednem toho dne přišel do dvora adresáta jakýsi školák a přinesl obchodní dopisy a mezi nimi recepis na dodání rekomandovaného dopisu, dopis sám však scházel.
Hoch odevzdal vše manželce adresáta. Jelikož adresát byl doma, poštu od manželky hned obdržel, došel si odpoledne na poštu a ptal se, kde od posečený dopis zůstal. Slečna expeditorka vytáhla dopis ze šuplíku a úsečné odvětila, „pro takový dopis musíte si přijít sám“.
Adresát sobě stěžoval u sl. poštovního ředitelství v Brně a sedmý den listonoška dopis ten mu doručila a poštovní ředitelství vydalo na to výměr, v kterém poučení o dodávání rekomandovaných dopisů obsaženo bylo a ku konci podotknuto, že za těchto okolností nelze přečísti nijaké viny poštovnímu úřadu v Rosicích, an prý listonoš adresáta doma nezastal a že šetřením zjištěno bylo, že doručování poštovních zátylek spolehlivé osoby obstarávají.
Jelikož adresát doma byl a školák pouze lístek nikoliv však dopis doručil, nenechal sobě adresát stížnost svou takto odbýti a poslal odvolání k c. k. ministerstvu obchodu. Na toto odvolání dostal opět výměr sl. c. k. pošt. ředitelství se dne 16. června t. r. č. 40.502, v kterém zase poučení o dodávání rekomandovaných a soudních dopisů uvedeno bylo a ku konci doloženo:
Dle vyjádření poštovního úřadu rosického nebylo „náhradné“ doručení svrchu dotčeného soudního výměru pro Vaší nepřítomnost a poněvadž Vaše choť se zdráhala psaní to převzíti a jiných domácích osob u Vás nebylo, nemožno. C. k. poštovní rada Peche.
Jelikož adresát nežádal ani od sl. c. k. poštovního ředitelství v Brně a ani v odvolání od vys. c. k. ministerstva obchodu poučení o dodávání dopisů, které si v každém kalendáři přečisti může, nýbrž právo a chtěl v zájmu veřejnosti pravdě sjednali průchod, proto oznámil záležitost tuto v pamětním spise samému c. k. ministru obchodu.
Veřejnosti ponechává úsudek, zdaliž se jednání c. k. poštovního ředitelství srovnává s úřední povinností, když na místě vyšetření skutečného stavu věci, výměrem na smyšlenou nepravdu se odvolává. Podotknouti dlužno, že ředitelství uvádí listonoše, kterého v Rosicích není, neboť od vrchu až dolů poštovní správu jen ženské osoby vedou.
poznámka Bejvávalo.cz
Hrubka ve slově zásylka není náš překlep vzniklý při digitalizaci článku, takto se slovo zásilka v roce 1900 skutečně psalo.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1900: Stížnost na doručování pošty aneb problémy, které nás trápí i po 120 letech“