Barvení vlasů je zdraví škodlivé.
Mnohé paničky a též páni stydí se za předčasné šediny, proto sahají k barvení vlasů doporučovanému od nesvědomitých mastičkářů.
Nyní vydal slavný pařížský lučebník, professor Gautier knihu, v níž všecky dosavadní barviva vlasů zkouší a skoro všecky odsuzuje jakožto zdraví škodlivé, protože bez jedu: anilinu, rtuti a jiných škodlivých příměsků není skoro žádné. Barviva působí zhoubně na kůži a na vlasy, zrovna jakoby si jedovatou mastí natíral, anebo jed pod kůži stříkal.
Často barvivo dostává se z vlasů do očních koutků, v nichž působí otok, oči vyvstávají z důlků a pokožka nabývá chorobného povrchu. Kromě toho povstávají na kůži lišejové vyrážky nesnesitelné svědění a pálení. Často dostavuje se i dávení, výtok slin, špatné trávení a průjem.
Ještě povážlivější bývají poruchy nervové, nespavost, ochrnutí doleních končetin, křeče, záchvaty epileptické a stavení se oběhu šťáv.
Teplota těla klesá následkem vnikání jedovatého barviva pod kůži a člověk stává se náchylnějším k nemocím. Vlasy stávají se křehkými a vymírají.
Slovem, všech i nejvíce doporučovaných barviv na vlasy má se užívati s největší opatrností, protože skoro všecky obsahují příměsky anilinové a kovové.
Poměrně nejméně škodným je barvivo ořechové, leč i tu může ze zkušenosti uvésti se následující: Malé dítě jisté matky mělo na hlavě mnoho strupů. Kdosi jí poradil umývati strupy odvarem ze zelených ořechů. Strupy sice s hlavy zmizely, za to však nemoc vrazila se dítěti do očí a nebýti opatrného lékaře, dítě by bylo na obě oči osleplo.
Když by někdo nechtěl snášeti hanbu „šedivých, anebo červených vlasů“, nechť si zaopatří paruku buď celou, anebo částečnou od vlásenkáře.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1906: Pozor, barvení vlasů ohrožuje vaše zdraví! Jaké je jediné zdravé řešení šedivějících vlasů?“