Američané a humor.
Známý sociolog chicagské university, profesor Charles Zueblin, způsobil u Američanů velké pobouření.
V přednáškách svých pronesl názor, že v britském národě jest smysl pro humor nepoměrné silněji vyvinut a ostřeji vyjádřen, než u Američanů. Tím zasadil americké pýše citelnou ránu, neboť právě na svém humoru si zakládá a Angličan platí v novém světě za člověka, jenž pro žert a vtip nemá porozumění.
Ale americký učenec nepronesl své mínění zcela bez důvodu. Učinil mnoho zajímavých pokusů a při tom nesporně zjistil, že britské posluchačstvo mnohem rychleji a spontanněji reagovalo na vtip, než jeho krajané. Americké posluchačstvo jevilo povážlivou těžkopádnost v chápání a často minulo několik minut, než byla pointa vtipu poznána.
Příčinu tohoto nedostatku připisuje profesor Zueblin honbě po zlatě a úspěchu, jež Američany úplně vyčerpává a otupuje rychle jejich lidské vlastnosti. Povážlivý nedostatek vyšších, vážných zájmů stává se stále určitěji známkou charakteru.
Pozoruhodnou jest mezi jiným rostoucí lhostejnost k problémům světového názoru. Vše, co přímo nesouvisí s výdělkem, pozbývá zájmu. Zřídka je mezi Američany pozorovati vážnou výměnu myšlenek.
A jako jeden z nejhorších následků tohoto sebeztravování pro hmotný prospěch uvádí učenec mizící schopnost svých krajanů, chápati radosti přátelství. O tyto výroky rozpoutal se nyní boj názorů a neschází prudkých útoků proti tomuto nevítanému přísnému kritikovi.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1907: Američané versus Angličané - kdo má více smyslu pro humor?“