Triumf koketerie.
„Gil Bias“ sděluje: Jistý pán, jenž se právě vrátil z Číny, vypravoval ve společnosti o výnosu čínské vlády, jenž zapovídá všem Číňanům pod vysokým trestem požívání opia.
Jen Číňany, kteří překročili 60. rok věku, nestíhá přísnost zákona, pokládají se za nevyléčitelné a ponechává jim pro krátký večer života jejich pochybné štěstí. Ale tato klausule měla účinek, kterého se čínská vláda sotva nadála.
Náhle byli v říši středu skoro sami starci, přes noc bylo všem kuřákům opia více než 60 let. Statní padesátníci a čtyřicátníci vydávali se za šedesátníky, a kde je příroda nápadně desavouovala, vypomohli si uměle, aby si dodali vzezření ctihodného stáří.
Vláda přišla tomuto podvodu ovšem brzy na kloub a došlo k velkým trestám a sesazeni mnohých vysokých úřadníků, kteří si tímto způsobem opatřili povolení ke kouření opia.
Při tom jest pozoruhodno, že ve všech odhalených případech podvodu nebylo ani jediného, kde by byla žena uznána vinnou, ačkoli požívání opia jest v Číně stejně rozšířeno u žen, jako u mužů. Ani jediná dcera nebeské říše se neodhodlala učiniti se k vůli zamilovanému požitku starší.
A k nemalému pobouření svých krásných posluchaček skončil vyprávějící: „To jest důkazem, že koketerie jest nejmocnější ze všech neřestí, stává se skoro cností, ježto jiné neřesti odstraňuje.“
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1907: Nečekaný důsledek částečné legalizace drog v Číně“