Sníh na Sahaře.
Počátkem února, jak oznamovaly telegrafické zprávy, zuřila v Alžírsku prudká sněhová bouře, při níž zahynuli 34 vojíni pluku táhnoucího do Port Hassa, nedaleko Ain Sofra.
Tato katastrofa jest docela ojedinělá v kronice počasí tohoto kraje, že se tamnější obyvatelé proti sněhu ani neopatřují vhodným oděvem. Nastane-li takový zvláštní případ, působí to na lidi, zvyklé stále teplému podnebí, velice zhoubně.
Místo, na kterém se katasrofa udála, leží asi 300 km, na jih od Oranu v Alžírsku, asi tak daleko od tohoto přístavního města středomořského na jih jako Terst od Vídně. Ain Sefra, stanice železné dráhy, z niž ony smutné telegramy vyšly, leží v pohoří Atlasu, blízko hranice Alžírská a Maroka, a v oasami protínané poušti Sahaře.
Na vrších pohoří napadne sice každé zimy sníh, který tam zůstane ležeti často mnoho dní a dosáhne mnohdy až půl metru výšky. Ale na jižním svahu Atlasu, proti Sahaře, náležejí vánice a zvláště sněhové bouře k řídkým zjevům.
Kronika počasí zaznamenává též po dlouholetých přestávkách známky evropské zimy: tuhý mráz a sníh. V Ghardaji, na 32. stupni šířky, v zimě 1837-8 zůstal sníh po dva dny ležeti. Potom nesnížilo vyjma následující zimy v Alžíru po 24 let, až zase v prosinci 1883. Tehdy bylo vše úplně zasněženo a ve městě Oranu napadlo sněhu tolik, že musil býti lopatami odházen.
V letech 1886 až 1892 sněžilo v okolí Gnoddie na 32. stupni jižní šířky jen dvakrát. Tam jest ale prosinec a leden tak teplý jako u nás průměrný duben. Jednou, bylo to v lednu 1899, klesl teploměr v Quad Affattakba v alžírské Sahaře, ve výši 1140 m. nad mořem, na 10’ pod nulou, v rovině na 5’ v době, kdy jindy dostupoval až + 30 st.
Teprve před lety byly po dlouhé přestávce mrazy a vánice v Alžíru a v Sahaře dosti častými. V prosinci r. 1904 klesla v Sahaře teplota na — 2 stupně a 5. a 6. února sněžilo v El Golea celý den. Tehdy ležel sníh 5 až 6 cm. vysoko. Ještě v následujícím týdnu byly v alžírské Sahaře časté vánice a nyní tam vládne drsná evropská zima, kdežto my v Evropě si nemůžeme naříkati v polovici února ani na mrazy ani na sníh.
Zdá se, jako by se podnebí v Alžíru v posledních zimách bylo zhoršilo.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1908: Problémy se sněhem na Sahaře“