Proti bílému letníma oděvu.
Až doposud pokládán byl bílý oděv za nejpůsobivější ochranu proti vlivu letního parna.
Názor tento vyvrací však pádnými důvody anglický lékař v úvaze, otištěné v londýnském odborném časopisu. Zmíněný lékař provedl totiž v různých tropických krajinách řadu pokusů, z nichž vysvítá, že proti slunečnímu žáru nejlépe chrání nikoli barva bílá, nýbrž červená.
Aby zabráněno bylo účinku slunečních paprsků, který v nejednom případě vyvolává nervosu a nevolno, nutno voliti látku tak zbarvenou, aby jí paprsky nepronikly. U negrů a plemen s tmavou pletí toto opatření učinila příroda sama, zabarvivši přiměřeně lidskou kůži.
A nejnovějšími výzkumy badatelů anglických bylo nade vší pochybu zjištěno, že Evropan, je-li oděn šatem červeným, daleko méně je přístupen vlivům tropického vedra, nežli ti, kdož na základě staré tradice dávají přednost oděvu bílému.
Praktičtí Angličané neopomenuli také, odvoditi neprodleně důsledky z vylíčeného objevu: vyskytla se již továrna, která vyrábí látky, jež neliší se zevně nijak od dosavadních, za to však ze spodu opatřeny jsou vetkanou vrstvou červenou.
Tím má býti šetřeno osobního vkusu, zároveň však postaráno o ochranu proti slunci. Osadní úřad zavedl již také stejnokroje z látky pro své úřednictvo.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1908: Zapomeňte na bílé oblečení, v létě je lepší jiná barva“