Zápach z úst.
Velmi odporné jest, mluvíme-li s někým a jemu páchne z úst.
Příčina zápachu může býti rozmanitá. Mohou to býti nečistá ústa, v nichž nalézají se zbytky pokrmů, které hnijí. To bývá zvláště u lidí s vyžranými zuby, v nichž se zbytky potravy usazují a hnijí.
V tomto případě jest třeba každý den kartáčkem zuby vymývati, alby se v nich nemohlo nic držeti. Také vyžrané zuby samy o sobě vydávají nepříjemný zápach—a tu je nejjednodušší prostředek je vytrhati.
Trpí-li dásně kurdějemi (skorbutem), v kterémžto případě všecky zuby se hýbají, vychází z úst nepříjemný zápach, který se odstraní tím, když vyléčíme kurděje. Nejhroznější však zápach z úst pochází od souchotinářů, nebo jinakými plicními nemocemi trpících lidí. Zápach tento nedá se ovšem odstraniti, pokud souchotiny trvají.
Zápach z úst, který nepochází od nemoci plic, odstraníme, když si třikrát denně vyplachujeme ústa vlažnou vodou, do níž přidáme několik kapek roztoku nadmangaňanu draselnatého. Prostředek tento přispívá i k tomu, že zuby nevyžírají se tak rychle. Ovšem, musí se každodenně opakovati.
Také vyplachování vodou s několika kapkami silice z máty peprné ničí zápach úst. Držení různých prostředků v ústech nebo kousání jich, jako v poslední době byl Lusin, není dobré, poněvadž ony zápach neodstraňují, nýbrž jen přemáhají zápachem jiným.
Když již bychom neměli snad času, vícekráte denně ústa vyplachovati, jest nezbytné aspoň ráno před jídlem zubí otříti kartáčkem, aby se z nich odstranila páchnoucí usazenina.
Jindy vychází zápach ze žaludku. Stává se to, přejí-li nebo přepije-li se člověk nestřídmý. Takový zápach však přestane, když žaludek uvede se do pořádku. Nejdříve se tak stane, požijeme-li kávovou lžičku pálené magnesie nebo dvojuhličitanu sodnatého (sody bicarbony) a zapijeme čerstvou vodou.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1909: Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?“