Nová náhrada za uhlí.
Návrh, aby se obilím topilo, zní snad na první poslechnutí poněkud směle, nelze ho však jako nesmyslný zamítnout.
Roste-li v některých krajinách tolik kukuřice, že ji všechnu nelze zužitkovat a že se zbylá část kazí, je pochopitelno, když se pomýšlí na jiný způsob zužitkování. Dle bulletinu mexické hospodářské společnosti konaly se ve Spojených státech fakticky pokusy na zužitkování kukuřice k topení.
Náhodou bylo totiž pozorováno, že při spalování většího množství kukuřice vyvinuje se velmi mnoho uhelného plynu. Tato okolnost vedla k myšlence dobývat při spalování kukuřičných klasů plyn. K tomu účelu bylo použito podobných aparátů, jaké slouží při výrobě svítiplynu, jenže retorty byly naplněny místo uhlím klasy kukuřičnými a slámou kukuřičnou.
Při tom dospělo se k zajímavému výsledku: ve zbytcích, spálením vzniklých, byl rozpoznán znamenitý koks, kterému koks z kameného uhlí nic neodevzdá. Plyn, z klasů a slámy dobytý, má prý větší výhřevnost než obyčejný svítiplyn.
Výroba je prý tak laciná, že prý se na ni pomýšlí ve všech krajích, kde se dá kukuřice snadno a lacino získat. Při tom se počítá s velkou spotřebou plynu při pohonu motorů k účelům hospodářským.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?“